We are in the process of migrating this forum. A new space will be available soon. We are sorry for the inconvenience.

Kernel na RPS

meto
23-06-2009, 17:24
Patrzyłem na vKVM bootowałem i problem jest z przyznaniem adresu maszynie (przy pomocy udhcpc). Później spróbuje Twojego sposobu :P Zepsuć się nie da Chociaż zgodnie z prawami Murphiego będzie inaczej...

A i do tego próbowałem odpalić jajko z GRUB-a

nixi
23-06-2009, 15:30
Cytat Napisał meto
Powtarzam pytanie, czy ktoś postawił Ubuntu LTS na swoim kernelu?
Ja swoje jądro przygotowałem następująco - przy konfiguracji wybrałem na pewno takie opcje konieczne do obsługi dysku iSCSI:

CONFIG_INET=y
CONFIG_IP_PNP=y
CONFIG_IP_PNP_DHCP=y
CONFIG_IP_PNP_BOOTP=y
CONFIG_IP_PNP_RARP=y
CONFIG_BLK_DEV_RAM=y
CONFIG_BLK_DEV_INITRD=y
CONFIG_SCSI=y
CONFIG_SCSI_PROC_FS=y
CONFIG_BLK_DEV_SD=y
CONFIG_SCSI_MULTI_LUN=y
CONFIG_SCSI_ISCSI_ATTRS=y
CONFIG_ISCSI_TCP=y

To chyba te najważniejsze - mam nadzieję, że nic istotnego mi nie umknęło. Oprócz tego jeszcze obługę odpowiedniego modelu karty sieciowej również najwygodniej wkompilować w jądro, a nie jako moduł, żeby później nie męczyć się zbytnio z ładowaniem go z initrd.

Z pozostałych opcji zaznaczasz to, co Ci będzie potrzebne na danej maszynie, kompilujesz jądro i moduły, a następnie instalujesz.

Teraz pobierz sobie:

ftp.ovh.net/made-in-ovh/dedie/rps_beta/initrd-iscsi-v1.63.img

i skopiuj ten plik do /boot

To jest gotowy obraz startowego ramdysku konfigurującego dostęp do iSCSI w OVH - generalnie nie trzeba w nim nic zmieniać, chociaż ja w swoim wywaliłem fragment odpowiedzialny za aktualizację daemona.

W /etc/lilo.conf ustawiasz coś w tym stylu:

boot = /dev/sda
install = text
timeout = 50
default = Linux
lba32
prompt

image = /boot/bzImage
label = Linux
read-only
root = /dev/ram0
initrd = /boot/initrd-iscsi-v1.63.img

Teraz polecenie "lilo" i gotowe. Jeśli korzystasz z grub-a lub czegoś jeszcze innego, to oczywiście wpisy będą miały inną postać, typową dla wybranego bootloadera.

Na koniec jeszcze jedna sprawa - daemon iscsid. Jeśli masz już jakiś zainstalowany w systemie, który przyszedł razem z dystrybucją, to jest duże prawdopodobieństwo, że nie będzie on dział prawidłowo, gdyż skompilowany został do obsługi iSCSI w postaci modułów i będzie czegoś szukał w /sys. Najlepiej pobrać ten przygotowany przez OVH:

ftp.ovh.net/made-in-ovh/dedie/rps_beta/iscsid-2.0-870.2-static

i skopiować go sobie jako /sbin/iscsid

Aby pobrany z OVH daemon uruchamiał się prawidłowo w pliku /etc/iscsi/version powinien znaleźć się wpis "2.0-870".

I to byłoby chyba wszystko, zalogować się do Managera OVH, ustawić opcję netboot na "hd" i zrestartować serwer

Mam nadzieję, że ten opis okaże się pomocny dla wszystkich, którzy próbują uruchomić własne jądro na RPS...

nixi
23-06-2009, 14:02
Przy wykupionej opcji przepustowości "Biznes" z własnym jądrem umieszczonym na iSCSI bootuje się wszystko poniżej 2 minut. Czyli 15 minutowe opóźnienie w opcji "Standard" wynika najwyraźniej z ograniczeń wydajności "dysku". Wcześniej podejrzewałem, że może jakiś timeout gdzieś musi po drodze upłynąć, ale jak widać nie to było przyczyną.

meto
11-06-2009, 23:12
No ja po 5-10 min jak mi sie nie bootowało to robiłem restart Ale niedobrze w sumie że się nie da własnego jądra dobrze wprowadzic, sensownie by było gdyby partycja /boot była na penie razem z swap'em, ale to już prośba/pytanie do administracji...

Powtarzam pytanie, czy ktoś postawił Ubuntu LTS na swoim kernelu?

nixi
09-06-2009, 23:51
Tak, da radę. Zawsze preferuję mieć swoje jądro, długo z tym walczyłem i kombinowałem, żeby zadziałało. Na koniec okazało się, że konfigurację jądra już na początek dobrze zrobiłem, ale z iSCSI maszyna bootuje się jakieś 15 minut... A z netboot idzie w ciągu minutki.

meto
09-06-2009, 23:16
Czy na RPS jest w ogóle możliwość zainstalowania własnego jądra na iSCSI, tak aby się poprawnie wszystko bootowało? Od kilku godzin z tym walczę (Ubuntu Hardy i Interpid + ichni kernel)...

PS.
Posiadam RPS 3 @ iSCSI ale nie sądzę, żeby to robiło dużą różnicę...