We are in the process of migrating this forum. A new space will be available soon. We are sorry for the inconvenience.

Problem ze startem MYSQL ?

linx
16-02-2009, 21:23
Cytat Napisał Kocurro
Partycja root to "/" (czyli partycja na której jest wszystko to co nie zostało podpięte z innych partycji)

Faktycznie na partycję root wystarczy nawet 1GB ale pod warunkiem, że większość rzeczy masz na innych partycjach. A w przypadku kolegi są partycje root i /home - więc wszystko co nie leży w /home leży w root ... a trochę tego jest.

Oprócz wyczyszczenia logów i symbolicznego łącza musisz musisz przenieść pliki z danymi bazy MySQL na /home oraz odpowiednio zmienić jej konfigurację. Przy okazji musisz sprawdzić jakie oprogramowanie masz zainstalowane i gdzie ono trzyma swoje pliki.

Co do zmiany rozmiaru partycji bez reinstalacji - mam z tym złe przejścia (dużo problemów było i często traciłem dane) choć jest to wykonalne ale ... ciężko idzie. Łatwiej by było jakby było LVM ale OVH nie wspiera LVM'a (chyba)

pozdrawiam,
Łukasz
Jak dla mnie to nie jest partycja root tylko partycja główna "/" a root to zupełnie co innego.
Jak byś nazwał partycję "/" w przypadku kiedy "/root" wisiał by faktycznie na innej partycji??

del_jachim
16-02-2009, 13:13
Cytat Napisał Łabędź
Sprawdź jeszcze liczbę wolnych inodów oraz czy nie ma przekroczonego limitu na liczbę jednocześnie otwartych plików. Zależnie od obsługi błędów komunikaty mogą być mylące.

pozdrawiam
rozumiem że te wolny inody można sprawdzić komendą df -i - jeśli to o to chodzi to oto wynik:

Kod:
System plików         iwęzły  użyteI  wolneI %uż.I zamont. na
/dev/md/1             393600  180635  212965   46% /
udev                  255635    5357  250278    3% /dev
/dev/md/2            60604416   17027 60587389    1% /home
shm                   255635       1  255634    1% /dev/shm
a jak sprawdzić czy nie ma przekroczonego limitu jednocześnie otwartych plików i gdzie można ewentualnie ten limit zwiekszyć?

Łabędź
16-02-2009, 12:58
Cytat Napisał del_jachim
poniżej kilka logów... dziwne z tym komunikatem "Disk is full writing" - troche niemożliwe żeby dysk był pełny, ale w każdym razie jak to można sprawdzić?

[CODE]090216 8:01:11 [ERROR] /usr/sbin/mysqld: Disk is full writing '/var/run/mysqld/mysqld-bin.000010' (Errcode: 28). Waiting for someone to free space... Retry in 60 secs
Sprawdź jeszcze liczbę wolnych inodów oraz czy nie ma przekroczonego limitu na liczbę jednocześnie otwartych plików. Zależnie od obsługi błędów komunikaty mogą być mylące.

pozdrawiam

Kocurro
16-02-2009, 12:52
Partycja root to "/" (czyli partycja na której jest wszystko to co nie zostało podpięte z innych partycji)

Faktycznie na partycję root wystarczy nawet 1GB ale pod warunkiem, że większość rzeczy masz na innych partycjach. A w przypadku kolegi są partycje root i /home - więc wszystko co nie leży w /home leży w root ... a trochę tego jest.

Oprócz wyczyszczenia logów i symbolicznego łącza musisz musisz przenieść pliki z danymi bazy MySQL na /home oraz odpowiednio zmienić jej konfigurację. Przy okazji musisz sprawdzić jakie oprogramowanie masz zainstalowane i gdzie ono trzyma swoje pliki.

Co do zmiany rozmiaru partycji bez reinstalacji - mam z tym złe przejścia (dużo problemów było i często traciłem dane) choć jest to wykonalne ale ... ciężko idzie. Łatwiej by było jakby było LVM ale OVH nie wspiera LVM'a (chyba)

pozdrawiam,
Łukasz

del_jachim
16-02-2009, 12:14
Cytat Napisał linx
-wyczyść logi "/var/log"
-następnie stwórz symboliklink do logów tak aby były one trzymane na "/home"

i wszystkie problemy z zapychaniem partycji "/" znikną.
dzięki za wskazówke - tak uczynie i zobaczymy

del_jachim
16-02-2009, 12:10
Cytat Napisał Kocurro
Partycja root ma u Ciebie 1,7 GB ... nie trudno to zapchać po prostu miałaś zapchaną całą partycję root (na której znajduje się katalog /var).

Przy tak wielkim dysku na partycję root powinieneś minimum dać 10GB - inaczej będziesz mieć problemy z systemem. Ewentualnie pogrzeb w konfiguracjach i wszystko (logi, dane baz danych, pid'y itp.) przenieś na partycję /home

pozdrawiam,
Łukasz
rozumiem... dziwne, bo to OVH tak podzieliło ten dysk na partycje...
Mozna teraz zwiększyć tą partycje root bez reinstalacji systemu? Czy faktycznie lepiej wszystko przenieść na partycje /home...? chciałbym po prostu jak najmniej kombinować... nie mam zbyt dużego doświadczenia w administrowaniu serwerem, a wiem że jeśli coś pójdzie nie tak to na pomoc ze strony OVH nie można liczyć...

linx
16-02-2009, 12:06
-wyczyść logi "/var/log"
-następnie stwórz symboliklink do logów tak aby były one trzymane na "/home"

i wszystkie problemy z zapychaniem partycji "/" znikną.

@Kocurro: gdzie ty widzisz tam partycję root?
Nie wiem co kolega ma na serwerze, ale w 99% 3GB partycja "/" wystarcza w zupełności.

Kocurro
16-02-2009, 11:53
Partycja root ma u Ciebie 1,7 GB ... nie trudno to zapchać po prostu miałaś zapchaną całą partycję root (na której znajduje się katalog /var).

Przy tak wielkim dysku na partycję root powinieneś minimum dać 10GB - inaczej będziesz mieć problemy z systemem. Ewentualnie pogrzeb w konfiguracjach i wszystko (logi, dane baz danych, pid'y itp.) przenieś na partycję /home

pozdrawiam,
Łukasz

del_jachim
16-02-2009, 11:30
Cytat Napisał giasek
Miałeś zawalony dysk. Wyłącz binarne logowanie w mysql jeśli go nie potrzebujesz.
df -h daje wynik:

Kod:
/dev/md/1             3,0G  1,7G  1,2G  58% /
udev                  999M  176K  999M   1% /dev
/dev/md/2             456G 1008M  431G   1% /home
shm                   999M     0  999M   0% /dev/shm
jak więc możliwe że dysk był zawalony? szczerze mówiąc to nie wiem co to jest to binarne logowanie - w każdym razie jeśli to ma pomóc to jak to można wyłączyć?

giasek
16-02-2009, 11:20
Miałeś zawalony dysk. Wyłącz binarne logowanie w mysql jeśli go nie potrzebujesz.

del_jachim
16-02-2009, 10:29
Cytat Napisał kkallosz
zobacz co masz w logach mysqld
poniżej kilka logów... dziwne z tym komunikatem "Disk is full writing" - troche niemożliwe żeby dysk był pełny, ale w każdym razie jak to można sprawdzić?

Kod:
090216  8:01:11 [ERROR] /usr/sbin/mysqld: Disk is full writing '/var/run/mysqld/mysqld-bin.000010' (Errcode: 28). Waiting for someone to free space... Retry in 60 secs
090216  8:06:43 [Note] /usr/sbin/mysqld: Normal shutdown

090216  8:06:45 [Warning] /usr/sbin/mysqld: Forcing close of thread 8429637  user: 'superakwarium'

090216  8:06:45 [Warning] /usr/sbin/mysqld: Forcing close of thread 8429623  user: 'superakwarium'

090216  8:07:11 [ERROR] /usr/sbin/mysqld: Disk is full writing '/var/run/mysqld/mysqld-bin.000010' (Errcode: 28). Waiting for someone to free space... Retry in 60 secs

kkallosz
16-02-2009, 10:12
zobacz co masz w logach mysqld

del_jachim
16-02-2009, 08:44
witam,
dziś rano zauważyłem dziwny problem jaki miałem na serwerze - przestał działać serwer bazy danych MYSQL, co najgorsze nie dało się wogóle go uruchomić, ani z panelu Webmin ani z konsoli...przy próbie wykonania komendy: /etc/init.d/mysql start uzyskiwałem komunikat:

* Starting mysql ...
* Starting mysql (/etc/mysql/my.cnf)
* MySQL NOT started (0)

pomógł dopiero restart całego systemu...
czy wie ktoś co mogło być przyczyną - po pierwsze że mysql wogóle przestał działać, po drugie że nie dało się go uruchomić...
będę wdzięczny za wszelkie wskazówki.