We are in the process of migrating this forum. A new space will be available soon. We are sorry for the inconvenience.

Zblokowane emerge

webexpert
01-12-2008, 06:38
Wreszcie się udało... Wersja 64-bitowa.

Najpierw backup blokujących się plików na wszelki wypadek:

quickpkg ss com_err
Do GENTOO_MIRRORS w /etc/make conf dodałem zgodnie z sugestią http://gentoo.prz.rzeszow.pl. Musiałem także dodać maskę dla sys-apps/coreutils w pliku /etc/portage/package.mask (aby nie instalował tego pakietu, bo poprzednia wersja mu wadziła, a nie dawała się usunąć). Następnie:

emerge -auDNv --fetchonly world
emerge -C ss com_err
emerge -auDNv --oneshot e2fsprogs-libs e2fsprogs
emerge -auDNv world
Aby móc "odmaskować" coreutils trzeba jeszcze trochę zabawy z unmerge i maskowaniem, ostatecznie udało się to zrobić. W porównaniu z resztą to było proste. Uffff...

Nie życzę tego nikomu

borec
30-11-2008, 12:27
32 czy 64bit? Mogę Ci zrobić paczkę z com_err. Podałem takie rozwiązanie bo u mnie nie było problemów.

webexpert
30-11-2008, 11:57
No i niestety posłuchałem się Ciebie. Twoja porada wywaliła mojego gentoo w kosmos:

Kod:
>>> Emerging (1 of 253) dev-util/pkgconfig-0.23 to /
>>> Downloading 'http://mirror.ovh.net/gentoo-distfiles/distfiles/pkg-config-0.2     3.tar.gz'
wget: error while loading shared libraries: libcom_err.so.2: cannot open shared      object file: No such file or directory
>>> Downloading 'ftp://mirror.ovh.net/gentoo-distfiles/distfiles/pkg-config-0.23     .tar.gz'
wget: error while loading shared libraries: libcom_err.so.2: cannot open shared      object file: No such file or directory
>>> Downloading 'http://pkgconfig.freedesktop.org/releases/pkg-config-0.23.tar.g     z'
!!! Couldn't download 'pkg-config-0.23.tar.gz'. Aborting.
 * Fetch failed for 'dev-util/pkgconfig-0.23'
!!! can't process invalid log file: merge.ERROR
Zgodnie z przewidywaniami system się nie zrebootował (i z tym, co zresztą wcześniej pisałem).

Ktoś ma może jakieś lepsze rady?

borec
30-11-2008, 10:44
Usuń po prostu te pakiety które blokują i zrób update world, nie będzie żadnych problemów:
Kod:
emerge -C ss setarch com_err e2fsprogs
potem
emerge -uDNav world

webexpert
30-11-2008, 04:43
Mam dość poważny problem z pierwszą aktualizacją świeżego gentoo z release2. Korzystam z oryginalnego repozytorium (nic nie zmieniałem, zgodnie z zaleceniami). Pierwszy krok - synchronizacja (emerge --sync) działa. Problem zaczyna się kiedy robię emerge world.

Nastąpiła blokada pakietów przy uruchamianiu emerge --update --newuse world. Nie miałem kłopotu z emerge --update portage. Kłopoty zaczęły się przy emerge -uD system:

[blocks B ] sys-apps/setarch (is blocking sys-apps/util-linux-2.13.1.1)
[blocks B ] sys-libs/ss (is blocking sys-libs/e2fsprogs-libs-1.41.2)
[blocks B ] [blocks B ] sys-libs/com_err (is blocking sys-libs/e2fsprogs-libs-1.41.2)
Problem leży więc w dwóch blokujących pakietach, z tego co wywnioskowałem: sys-apps/util-linux i sys-libs/e2fsprogs które za nic nie dają się zaktualizować bo blokują je wcześniejsze wersje.

Odinstalowanie i ponowna aktualizacja sprawia, że system przestaje działać, błąd jest dość poważny (wget przestaje działać i żaden pakiet nowy się nie ściąga, ale podejrzewam, że błędów jest więcej).

Problem został szeroko opisany na stronach związanych z gentoo, podobno nowsza wersja portage radzi sobie z tymi blokerami automatycznie. Mam jednak najwyższą możliwą wersję sugerowaną przez OVH i... niestety

Przeinstalowałem system dwa razy i problem występuje za każdym.

Co robić?