We are in the process of migrating this forum. A new space will be available soon. We are sorry for the inconvenience.

Problem z instalacją Affiliationally

fanka
25-09-2008, 17:57
Chciałam zainstalować skrypt affiliationally gdzie potrzebna jest modyfikacja jednego pliku. Trzeba uzupełnić go danymi, ale nie wiem co robię źle, gdyż po instalacju ukazuje mi się napis: Unable to select database. Z którą ścieżką jest coś nie tak? Z góry dziękuję za pomoc!

$affadmin_password = '*****';// change the admin password here!
$affadminname = '*****';// put in your name appearing in email notifications here!
$affpath = '/www/affiliationally/';// the path to your affiliationally installation including trailing slash
$affurl = 'http://mojserver.ovh.org/affiliationally/';// the url to your affiliationally installation

$affdatabase_server = 'mysql.60free.ovh.org
';//usually localhost
$affdatabase = 'ftp.60free.ovh.org
';//your database
$affdatabase_user = '*****';//database username
$affdatabase_password = '*****';//your top secret password

$afftableprefix = 'affiliationally_';//the prefix in front of your table names - change it if you have multiple installations of affiliationally

// how to display headlines. Mask a " with a \ before, like class=\"bla\"
$affbeforeheadline = '

';
$affafterheadline = '

';

// some other individual settings - set to yes or no
$affopennewwindow = 'yes'; //do you want to open links in a new window? (not xhtml valid!)
$affspamprotection = 'no'; // do you want the mathmatics spam protection?

// connect to database

mysql_connect($affdatabase_server,$affdatabase_use r,$affdatabase_password);
mysql_select_db($affdatabase) or die( "Unable to select database");

?>
Chodzi mi głównie o dane: the path to your affiliationally installation including trailing slash, localhost i database. Jak powinny wyglądać?