We are in the process of migrating this forum. A new space will be available soon. We are sorry for the inconvenience.

"W przypadku FreeBSD jest limit do 4 partycji" - WHY?

brak
23-06-2008, 10:17
Ok, w moim przypadku instalacja wygląda tak:

/ - 256 MB
SWAP - 4096 MB
/usr - 2048 MB
/var - 5120 MB

nastepnie po instalacji loguję się na maszynę i jadę:

Kod:
bsdlabel -e /dev/mirror/gm0s1
dopisuję nową partycję (f):

Kod:
#        size   offset    fstype   [fsize bsize bps/cpg]
  a:  1048576        0    4.2BSD     4096 16384 32772
  b:  8388608  1048576      swap
  c: 1465144002        0    unused        0     0         # "raw" part, don't edit
  d:  4194304  9437184    4.2BSD     2048 16384 28552
  e: 25165824 13631488    4.2BSD     2048 16384 28552
  f:        *        *    4.2BSD     2048 16384 28552
a następnie tworzę na niej filesystem:

Kod:
newfs -O 2 -U /dev/mirror/gm0s1f

uid
20-06-2008, 21:47
Cytat Napisał brak
man bsdlabel; bsdlabel -e
Przerabiałem. Podzieliłem w/g swojego uznania ('bsdlabel -A mój dysk' pokazywał to co było moim zamysłem). Będziesz uprzejmy podpowiedzieć następny ruch/krok?

P.S.
Nigdy dotąd nie musiałem robić tych operacji zdalnie - być może stąd moje zakręcenie/brak wiedzy.

brak
20-06-2008, 19:02
Cytat Napisał uid
Jak mam tego dokonać przy fbsd?
man bsdlabel; bsdlabel -e

uid
17-06-2008, 13:32
Cytat Napisał Pik-Pok

jeżeli chcesz skorzystać z większej liczby partycji mozesz skorzystać z partycji logicznych
Obawiam się, że Szanowny mojego posta dokładnie nie przeczytał. W przypadku dowolnego Linux'a nie ma najmniejszych problemów z podziałem dysku via kreator (http://uid.atnus.com/dwa.png). Jak mam tego dokonać przy fbsd?

utf
15-06-2008, 19:20
Cytat Napisał uid
Jak w temacie.

Napisałem e-mail do suppotu z informacją, iż nie mogę podzielić dysku w/g mojego uznania. Z własnego doświadczenia wiem, iż spokojnie można dysk "pokroić" na sześć kawałków. W odpowiedzi otrzymałem:

"W przypadku FreeBSD jest limit do 4 partycji. Może Pan spróbować samodzielnie podzielić partycje."

Proszę o wyczerpujące informację:

- dlaczego przy instalacji dowolnej dystrybucji Linux'a mogę "zawalczyć" z powyżej 4 partycjami, a przy FreeBSD - TYLKO 4 (de facto 3 - swap'a nie liczę)?
- dlaczego nie ma informacji iż limitujecie tablicę partycji względem wybranej dystrybucji,
- jak mam "spróbować samodzielnie podzielić partycje"

Obawiam się, że nie ma nigdzie takiej informacji co do limitowania tablicy partycji względem wybranej dystrybucji (na forum czy też w ogólnych warunkach dzierżawy serwera dedykowanego). Jak zetem Państwo wytłumaczycie się z tej zaistniałej sytuacji? Czym jest to uwarunkowane?

- może niedoskonałością kreatora www? Może czas to naprawić?
- może brakiem mocy ludzkich? Może więcej ludzi z umiejętnościami (wiem - lepiej postawić na maszynę - sama defaultowo "postawi OS")?

Liczę na rzetelną odpowiedź ze strony naszych adminów.

Nie bardzo widzę problem. Robisz 2 partycje 1 na / druga na swap reszte zostawiasz pustą. Po zainstalowaniu systemu dzielisz resztę miejsca jak tylko chcesz.

Pik-Pok
15-06-2008, 14:11
we wszystkich dystrybucjach jest limit 4 partycji primary, a jeżeli chcesz skorzystać z większej liczby partycji mozesz skorzystać z partycji logicznych. odsyłam do wiki:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Partycja_logiczna

http://pl.wikipedia.org/wiki/Partycja_podstawowa

uid
14-06-2008, 22:40
Jak w temacie.

Napisałem e-mail do suppotu z informacją, iż nie mogę podzielić dysku w/g mojego uznania. Z własnego doświadczenia wiem, iż spokojnie można dysk "pokroić" na sześć kawałków. W odpowiedzi otrzymałem:

"W przypadku FreeBSD jest limit do 4 partycji. Może Pan spróbować samodzielnie podzielić partycje."

Proszę o wyczerpujące informację:

- dlaczego przy instalacji dowolnej dystrybucji Linux'a mogę "zawalczyć" z powyżej 4 partycjami, a przy FreeBSD - TYLKO 4 (de facto 3 - swap'a nie liczę)?
- dlaczego nie ma informacji iż limitujecie tablicę partycji względem wybranej dystrybucji,
- jak mam "spróbować samodzielnie podzielić partycje"

Obawiam się, że nie ma nigdzie takiej informacji co do limitowania tablicy partycji względem wybranej dystrybucji (na forum czy też w ogólnych warunkach dzierżawy serwera dedykowanego). Jak zetem Państwo wytłumaczycie się z tej zaistniałej sytuacji? Czym jest to uwarunkowane?

- może niedoskonałością kreatora www? Może czas to naprawić?
- może brakiem mocy ludzkich? Może więcej ludzi z umiejętnościami (wiem - lepiej postawić na maszynę - sama defaultowo "postawi OS")?

Liczę na rzetelną odpowiedź ze strony naszych adminów.