We are in the process of migrating this forum. A new space will be available soon. We are sorry for the inconvenience.

:::> MySQL

pi616-ovh
23-12-2006, 01:32
Dobra emaile zostały już poprawione, więc sprawa nieaktualna. Zostaje problem tego RTM.

pi616-ovh
22-12-2006, 21:53
Po usunieciu tego fragmentu z install_rtm.sh
konczy sie to:

eht1: error fetching interface information: device not found

No IP from OVH network !

pi616-ovh
22-12-2006, 19:59
Jeśli chodzi o emaila to znalazłem jedynie w logach coś takiego /home/log/mail.err

Dec 22 19:52:08 ns37940 qmail-scanner-queue.pl: X-Qmail-Scanner-1.25st:[ns37940.ovh.net116681352771831564] clamdscan: corrupt or unknown clamd scanner error or memory/resource/perms problem - exit status 512/2

/home/log/qmail/current

@40000000458c28810ba3ed54 delivery 4: deferral: Connected_to_212.77.101.4_but_greeting_failed./Remote_host_said:_421_[IP:91.121.8.215]_revDNS_zobacz_strone_http://profil.wp.pl/polityka_antyspamowa.html_/_DNS_error_-_see_http://profil.wp.pl/bulk_email_policy.html/
@40000000458c28810ba4107c status: local 0/10 remote 3/20
@40000000458c28822ba151b4 delivery 2: deferral: Connected_to_212.77.101.4_but_greeting_failed./Remote_host_said:_421_[IP:91.121.8.215]_revDNS_zobacz_strone_http://profil.wp.pl/polityka_antyspamowa.html_/_DNS_error_-_see_http://profil.wp.pl/bulk_email_policy.html/
@40000000458c28822ba15984 status: local 0/10 remote 2/20
@40000000458c288e0214d064 delivery 1: success: 213.180.130.86_accepted_message./Remote_host_said:_250_2.6.0_Message_accepted./
@40000000458c288e0214d834 status: local 0/10 remote 1/20
@40000000458c288e0214d834 end msg 120531
@40000000458c28a424e06824 delivery 3: deferral: Connected_to_213.180.130.86_but_my_name_was_reject ed./Remote_host_said:_400-4.7.0_Policy_database_problem,_code=2/400_4.7.0_With_'HELP'_command_you_can_get_our_cont act_information./
@40000000458c28a424e06ff4 status: local 0/10 remote 0/20

mariano
22-12-2006, 17:25
Cytat Napisał pi616-ovh
1. Niestety instalacja RTM kończy się tak
Wyglada na to, ze autorzy ebuilda cos napsuli. Zglosilem to im. Tymczasem mozna sprobowac instalacji za pomoca install_rtm.sh po usunieciu nastepujacych linijek (powinny byc prawie na poczatku pliku):

Kod:
if [ -e "/etc/gentoo-release" ]; then
  gensync ovh
  emerge rtm
  exit
fi
2. netstat -ltp nie podaje niestety żadnego kanału 80.
Mozna sie polaczyc z tym serwerem przez www, wiec port musi byc otwarty! U mnie jest na przyklad tak:

Kod:
tcp6 0 0 *:www *:* LISTEN 31027/apache2
Prosze znalezc analogiczna linijke u siebie.

Niestety jest kłopot z emailami na tym serwerze
Pozostaje jedynie sprawdzic logi. Powinny byc w /var/log/mail.log albo /var/log/qmail/current

Jestem bardzo rozgoryczyny faktem, że oprogramowanie pocztowe nie zostało sprawdzone zanim się tam wprowadziliśmy. Bardzo proszę o sprawdzenie co z tym może być nie tak, jest to sprawa bardzo ważna i pilna.
Oprogramowanie zostalo sprawdzone, jednak zadanie odpowiedniej konfiguracji spoczywa na kliencie. Nie ma czegos takiego jak "uniwersalna konfiguracja oprogramowania", ktora moglibysmy zapewnic na serwerach. Wszystko zalezy od potrzeb klienta.

Powszechna praktyka w przypadku serwerow dedykowanych jest taka, ze zaklada sie, ze osoba dzierzawiaca serwer ma odpowiednie umiejetnosci potrzebne do jego skonfigurowania lub zatrudnia osoby, ktore to potrafia. Pod tym wzgledem serwery dedykowane roznia sie od wirtualnych, gdzie caly ciezar konfiguracji i konserwacji systemu lezy po stronie ovh.

Jesli chodzi o sprawdzenie konfiguracji, to niestety nie wolno mi tego zrobic. Tego rodzaju sprawy nalezy zalatwiac przez pomoc@ovh.pl. Dopiero support moze mi "zlecic" interwencje. Wynika to z tego, ze interwencje na serwerach dedykowanych na ogol sa platne. Prosze skontaktowac sie z pomoca techniczna; byc moze w tej ofercie jest pula darmowych, "promocyjnych" interwencji.

pi616-ovh
22-12-2006, 14:01
Dystrybucja: Genkoo 64
Serwer: ns37940

1. Niestety instalacja RTM kończy się tak:

>>> Install rtm-0.8.8 into /var/tmp/portage/rtm-0.8.8/image/ category app-admin
eth1: error fetching interface information: Device not found
No IP from OVH network !

!!! ERROR: app-admin/rtm-0.8.8 failed.
Call stack:
ebuild.sh, line 1546: Called dyn_install
ebuild.sh, line 1020: Called src_install
rtm-0.8.8.ebuild, line 51: Called die

!!! (no error message)
!!! If you need support, post the topmost build error, and the call stack if relevant.

!!! This ebuild is from an overlay: '/usr/local/portage-ovh'
2. netstat -ltp nie podaje niestety żadnego kanału 80.

3. Niestety jest kłopot z emailami na tym serwerze, do tej pory nie wiedziałem, że jakiś jest, ale po przeniesieniu domeny, w której znajdują się emaile firmowe (kilka dni temu) stało się jasne, że emaile na tym serwerze nie są wysyłane i odbierane (tylko niektóre jakimś cudem dochodzą) !!!! Łączenie się ze skrzynką za pomocą pop3 trwa bardzo długo, potem albo rozłącza, albo podaje, że nie ma żadnych listów. Próbowałem wysyłać emaile z gmaila i z innego pewnego konta, ale żaden email nie dotarł. Myślałem, że to problem z antywirusem clamd, ale po jego ponownej instalacji jest tak samo jak było.

Jestem bardzo rozgoryczyny faktem, że oprogramowanie pocztowe nie zostało sprawdzone zanim się tam wprowadziliśmy.

Bardzo proszę o sprawdzenie co z tym może być nie tak, jest to sprawa bardzo ważna i pilna.

Pozdrawiam,

mariano
22-12-2006, 12:58
Cytat Napisał pi616-ovh
Jak można zaktualizować ten pakiet poprzez emerge ? Może lepiej całościowo RTM zaktualizować poprzez: emerge --sync && emerge -uD world
Powinno zadzialac, chociaz najbezpieczniej robic to tak, jak jest napisane w przewodniku. Skrypt install_rtm.sh, o ktorym tam mowa, rozpoznaje gentoo i uzywa emerge, wiec wszystko bedzie ladnie zintegrowane z systemem.

2.Niestety pgrep nic tu nie zmienia.
Czyli sa tylko dwie mozliwosci: albo apache w ogole nie dziala (malo prawdopodobne) albo jego proces ma inna nazwe (w wielu dystrybucjach jest to np. "httpd"). Najlepiej samemu sprawdzic, co wypisuje "netstat -ltp", i zobaczyc, jaki proces nasluchuje na porcie 80.

4.Na które errory w logach należało by zwrócić szczególną uwagę?
Ciezko powiedziec. Zalezy od uslugi i ustawien serwera. Bledow sa tysiace i jedyna rada moze byc tylko to, zeby na kazdy blad zwracac szczegolna uwage. Na dobrze skonfigurowanym serwerze nie ma bledow, co najwyzej ostrzezenia.

Korzystając z okazji życzę wszystkim pracownikom OVH Wesołych Świąt
Serdecznie dziekujemy i takze zyczymy Wesolych Swiat!

pi616-ovh
22-12-2006, 00:57
Dziękuję za poprzednią wypowiedź.

Może przypomnę, że na serwerku znajduje się Gentoo 64 z Webminem (standardowy pakiet OVH).

1. RTM przez długi czas działał i ostatnio na moment też zadziałał. Przy okazji chciałbym raczej trzymać się aktualizacji Gentoo czyli przez emerge. Jak można zaktualizować ten pakiet poprzez emerge ? Może lepiej całościowo RTM zaktualizować poprzez: emerge --sync && emerge -uD world
Chyba taka aktualizacja obejmuje również RTM.

2.Niestety pgrep nic tu nie zmienia.

3.Z Emailem pare rzeczy zmieniłem i dam znać co z tego wyszło.

4.Na które errory w logach należało by zwrócić szczególną uwagę?

Korzystając z okazji życzę wszystkim pracownikom OVH Wesołych Świąt

mariano
21-12-2006, 14:30
Cytat Napisał pi616-ovh
pojawia się jedynie komunikat
Zainstaluj RTM-a zgodnie ze wskazowkami na http://pomoc.ovh.pl/RealTimeMonitoring

Jesli przy instalacji wystapi blad "No IP from OVH network", to zaczniemy sie martwic.

Jeśli chodzi o netstat wywołanie
Hmm... a co z "pgrep apache2 | wc -l"?

3.Dlaczego sprawdzanie zawartości skrzynki pocztowej trwa tak długo, czasami 8-15 sekund.
Tzn.? Chodzi o pobieranie maili za pomoca klienta poczty czy o jakis webmail? Chodzi o skrzynke na serwerach ovh czy na Twoim serwerze dedykowanym?

pi616-ovh
20-12-2006, 23:37
Dziękuję za poprzednią odpowiedź.

1. Po wywołaniu /usr/local/rtm/bin/rtm

pojawia się jedynie komunikat

No server IP. Stop ....
Jesli nie, najprosciej jest przeinstalowac RTM-a.
Jak to zrobić?

2. Jeśli chodzi o netstat wywołanie

netstat -n --tcp -p -a| grep apache2 | wc -l
kończy się również wynikiem 0, czyli bez zmian.

3.Dlaczego sprawdzanie zawartości skrzynki pocztowej trwa tak długo, czasami 8-15 sekund.

mariano
20-12-2006, 13:53
Cytat Napisał pi616-ovh
1. Przestał mi działać na panelu OVH - Real Time Monitoring pojawia się Błąd podczas odczytu z RTM i nie ma dostępnych żadnych danych.
Najczesciej oznacza to, ze skrypty RTM przestaly wysylac dane. Prosze uruchomic "/usr/local/rtm/bin/rtm", odczekac jakis czas i sprawdzic w managerze, czy wszystko gra. Jesli wciaz nie ma danych, nalezy sprawdzic, czy po uruchomieniu "/usr/local/rtm/bin/rtm" nie bylo zadnych komunikatow bledow (moga one wystapic np. kiedy brakuje jakis aplikacji w systemie).

Warto tez zajrzec do pliku /etc/crontab i zobaczyc, czy jest tam wpis RTM-a. Jesli nie, najprosciej jest przeinstalowac RTM-a. Inna mozliwoscia jest to, ze cron w ogole nie dziala. Mozna to sprawdzic poleceniem "pgrep cron".

2. Dlaczego nie działa mi w shellu
netstat -n --tcp -p | grep apache2 | wc -l
Powinno zadzialac, jesli dodac jeszcze flage "-a" do netstata.

3. Najważniejsze pytanie dotyczy wydajności serwera.
Jak powinna wyglądać konfiguracja serwera przy dużej ilości zapytań?
Serwer bardzo zamulał i trzeba było coś zrobić. Postanowiłem więc zmienić kilka parametrów configu apacha.
Parametry sa ok. Jesli serwer zamula, trzeba najpierw zobaczyc, ile jest srednio zadan na sekunde przy uzyciu mod_status. Jesli ruch jest niewielki, znaczy to, ze skrypty dzialajace na serwerze sa zle napisane i to na ich optymalizacji trzeba sie w pierwszej kolejnosci skupic. Warto przy tej okazji zobaczyc tez, jak sprawuje sie baza sql.

pi616-ovh
19-12-2006, 18:31

1. Przestał mi działać na panelu OVH - Real Time Monitoring pojawia się Błąd podczas odczytu z RTM i nie ma dostępnych żadnych danych. Wyłączenie i ponowne włączenie nic nie dało. Co można z tym zrobić?

2. Dlaczego nie działa mi w shellu
netstat -n --tcp -p | grep apache2 | wc -l

Ciągle pojawia 0, co raczej jest mało prawdopodobne (polecenie działało bardzo dobrze na debianie).

3. Najważniejsze pytanie dotyczy wydajności serwera.
Jak powinna wyglądać konfiguracja serwera przy dużej ilości zapytań?
Serwer bardzo zamulał i trzeba było coś zrobić. Postanowiłem więc zmienić kilka parametrów configu apacha.

dopisałem:
ServerLimit 1000
i zmieniłem

# prefork MPM
# StartServers: number of server processes to start
# MinSpareServers: minimum number of server processes which are kept spare
# MaxSpareServers: maximum number of server processes which are kept spare
# MaxClients: maximum number of server processes allowed to start
# MaxRequestsPerChild: maximum number of requests a server process serves

StartServers 20
MinSpareServers 20
MaxSpareServers 60
MaxClients 500
MaxRequestsPerChild 100
Pomogło i serwer przestał zamulać. Moje pytanie dotyczy czy to dobre rozwiązanie i co jeszcze można zrobić lub co zmienić w tym configu obecnie.
Czy są jakieś górne limity dla tych zmian, jeśli tak to jakie (chodzi o serwer Superplan 2007+).

bob123
16-12-2006, 17:35
aktualizację serwera robimy przykładowo raz w tygodniu
Raz w tygodniu: emerge --sync && emerge -uD world

chcemy aktualizować i łatać wszystko co jest u nas na serwerze i wymaga tego bezpieczeństwo i stabilność
Pamietajac o tym ze aktuzalizacje robimy raz w tygodniu, czekamy na ten dzien i wykonujemy to co wyzej.

pi616-ovh
15-12-2006, 17:58
Nie ma na to reguly. Profilaktycznie drzewko aktualizowac raz dziennie, ale zalozmy systuacje ze po 2h od akutalizacji drzewka pojawia sie bug w apache i developerzy z gentoo aktualizuja program - po jakims czasie pojawia sie na serwerach wiec nalezy wykonac emerge --sync zeby miec mozliwosc zainstalowania tej pozbawionej bledow wersji apache. Jezeli zaakutalizowal Pan juz drzewko to teraz trzeba podjac decyzje czy aktualizowac caly system czy tylko pakiety, ktore tego potrzebuja(bo sa w nich bugi). Prosze przeczytac jeszcze raz handbooka + to co napisalem, przemyslec i odpowiedzi same przyjda.
Jesteśmy blisko sedna, teraz kilka założeń, zakładamy, że:
- developerzy gentoo rzadką zawalają sprawę i nie ma niespodzianek,
- aktualizację serwera robimy przykładowo raz w tygodniu,
- chcemy aktualizować i łatać wszystko co jest u nas na serwerze i wymaga tego bezpieczeństwo i stabilność.

Jak powinna być przeprowadzona aktualizacja przy tych konkretnych założeniach.

bob123
15-12-2006, 17:26
Najlepiej bedzie jak webmina bedziesz aktualizowal za pomoca emerga. W drzewku najnowsza wersja to webmin-1.300-r1 i tego radzilbym sie trzymac. Czyli webmina aktualizowac za pompoca emerge -u webmin.

W tej chwili chaos polega na tym, że już nie wiem co trzeba wykonywać np: co drugi dzień, co tydzień .... aby aktualizować system.
Nie ma na to reguly. Profilaktycznie drzewko aktualizowac raz dziennie, ale zalozmy systuacje ze po 2h od akutalizacji drzewka pojawia sie bug w apache i developerzy z gentoo aktualizuja program - po jakims czasie pojawia sie na serwerach wiec nalezy wykonac emerge --sync zeby miec mozliwosc zainstalowania tej pozbawionej bledow wersji apache. Jezeli zaakutalizowal Pan juz drzewko to teraz trzeba podjac decyzje czy aktualizowac caly system czy tylko pakiety, ktore tego potrzebuja(bo sa w nich bugi). Prosze przeczytac jeszcze raz handbooka + to co napisalem, przemyslec i odpowiedzi same przyjda.

mariano
15-12-2006, 17:15
Cytat Napisał pi616-ovh
Wystarczy jednak zmienić w "System/Zmiana haseł/" hasło dla foobar.pl na jakies inne, to potem już zmiana hasła FTP za pomocą OVHM nic nie daje
Hmmm, u mnie dziala prawidlowo. Prosze zobaczyc, czy bug dalej wystepuje, kiedy upora sie Pan z aktualizacja webmina i ovhm.

pi616-ovh
15-12-2006, 17:04
Cytat Napisał mariano
Nie wiem, czy to samo mamy na mysli. OVHm zmienia haslo dla uzytkownika zwiazanego z domena. Kiedy tworzy sie domene za pomoca OVHm (np. "foobar.pl"), do systemu dodawany jest uzytkownik "foobar" i to dla niego zmieniane jest haslo.
Wszystko jest ok przy zakładaniu domeny np: foobar.pl, wtedy FTP działa prawidłowo. Wystarczy jednak zmienić w "System/Zmiana haseł/" hasło dla foobar.pl na jakies inne, to potem już zmiana hasła FTP za pomocą OVHM nic nie daje, pozostaje to co ustawiliśmy w "System/Zmiana haseł/". Tak więc jedyną możliwością zmiany hasła dla ftpa nie jest już OVHM, ale "System/Zmiana haseł/ i wybór konkretnie tej domeny.
Nie wiem czy to błąd, czy też celowe ustawienie programu. Całkiem możliwe, że tak powinno być, ale lepiej upewnić się zgłaszając to.

pi616-ovh
15-12-2006, 16:43
Cytat Napisał bob123
Slowa kluczowe:
drzewo Portage - baza programow(pakietow)
Portage - zbior programow potrzebny do zarzadzania drzewem Portage

Metapakiety
Niektóre z pakietów w drzewie Portage nie mają żadnej zawartości, ale służą do instalacji całych kolekcji innych pakietów. Doskonałym przykładem takiego zestawu jest pakiet KDE, który służy do instalowania kompletnego środowiska graficznego. Możemy dzięki jego istnieniu przy pomocy jednego polecenia dodać do systemu wszystkie programy, biblioteki oraz zależności związane z KDE.

Wedlug handbooka:
emerge --sync - aktualizuje drzewo Portage
emerge portage - instaluje pakiet o nazwie portage, w ktorego sklad wchodza np. emerge, emerge-webrsync, etc-update
emerge -uD system - aktuzalizuje metapakiet o nazwie system, ktory zawiera niezbedne narzedzia do pracy w systemie
emerge -uD world - akualizuje metapakiet world( wszystkie zainstalowane programy )

-------------------------------------------------

emerge -uD - nieprawidlowe uzycie programu emerge
emerge --regen - akutalizuje drzewo Portage(osoby korzystajace z emerge-webrsync powinny uzywac tego polecenia)

Wszystko ok, ale nie bardzo mi oto chodziło. W tej chwili chaos polega na tym, że już nie wiem co trzeba wykonywać np: co drugi dzień, co tydzień .... aby aktualizować system.
Drugi problem to problem z aktualizacją webmina do wersji 1.310 niestety error (opis problemu jest w poście wyżej).

mariano
15-12-2006, 16:42
Nie wiem, czy to samo mamy na mysli. OVHm zmienia haslo dla uzytkownika zwiazanego z domena. Kiedy tworzy sie domene za pomoca OVHm (np. "foobar.pl"), do systemu dodawany jest uzytkownik "foobar" i to dla niego zmieniane jest haslo.

pi616-ovh
15-12-2006, 16:23
Cytat Napisał mariano
A haslo ktorego uzytkownika zmienia Pan w "System/Zmiana haseł/"...?
hasło usera w tym przypadku dla całej domeny

bob123
15-12-2006, 15:51
Slowa kluczowe:
drzewo Portage - baza programow(pakietow)
Portage - zbior programow potrzebny do zarzadzania drzewem Portage

Metapakiety
Niektóre z pakietów w drzewie Portage nie mają żadnej zawartości, ale służą do instalacji całych kolekcji innych pakietów. Doskonałym przykładem takiego zestawu jest pakiet KDE, który służy do instalowania kompletnego środowiska graficznego. Możemy dzięki jego istnieniu przy pomocy jednego polecenia dodać do systemu wszystkie programy, biblioteki oraz zależności związane z KDE.

Wedlug handbooka:
emerge --sync - aktualizuje drzewo Portage
emerge portage - instaluje pakiet o nazwie portage, w ktorego sklad wchodza np. emerge, emerge-webrsync, etc-update
emerge -uD system - aktuzalizuje metapakiet o nazwie system, ktory zawiera niezbedne narzedzia do pracy w systemie
emerge -uD world - akualizuje metapakiet world( wszystkie zainstalowane programy )

-------------------------------------------------

emerge -uD - nieprawidlowe uzycie programu emerge
emerge --regen - akutalizuje drzewo Portage(osoby korzystajace z emerge-webrsync powinny uzywac tego polecenia)

mariano
15-12-2006, 15:28
Cytat Napisał pi616-ovh
OVHM nie podaje żadnego komunikatu, po prostu nie zmienia hasła ftp. Dopiero zmiana w webminie System/Zmiana haseł/........ daje taką możliwość.
A haslo ktorego uzytkownika zmienia Pan w "System/Zmiana haseł/"...?

pi616-ovh
15-12-2006, 15:08
1. OVHM nie podaje żadnego komunikatu, po prostu nie zmienia hasła ftp. Dopiero zmiana w webminie System/Zmiana haseł/........ daje taką możliwość.

2.Wykonałem ebuild php5-ovh-5.1.4.ebuild digest (wcześniej tego nie zrobiłem) dla tej zmiany, ale ciągle podczas próby aktualizacji webmina kończy się to tak:

Downloading http://prdownloads.sourceforge.net/w...n-1.310.tar.gz ..
Downloading http://downloads.sourceforge.net/web...n-1.310.tar.gz ..
Downloading http://heanet.dl.sourceforge.net/sou...n-1.310.tar.gz (10785558 bytes) ..
Received 1024 bytes (0 %)
Received 1079296 bytes (10 %)
Received 2157568 bytes (20 %)
Received 3235840 bytes (30 %)
Received 4315136 bytes (40 %)
Received 5393408 bytes (50 %)
Received 6471680 bytes (60 %)
Received 7549952 bytes (70 %)
Received 8629248 bytes (80 %)
Received 9707520 bytes (90 %)
Received 10785558 bytes (100 %)
.. download complete.
No package signature verification done.

Calculating dependencies

!!! '/tmp/.webmin/114476_1_upgrade.cgi' is not a valid package atom.
!!! Please check ebuild(5) for full details.
!!! (Did you specify a version but forget to prefix with '='?)
3.Czym się różni emerge --regen od emerge --sync?
Wykonałem emerge --regen (porada: http://www.mail-archive.com/gentoo-u.../msg47397.html)
Wszystko odbyło się prawidłowo, następnie wykonałem --sync, który oznajmił, że wszystko jest zaktualizowane i nie wykonuje --sync.

4.Obecnie mam już totalny chaos w zakresie aktualizacji tego serwera. Nie bardzo wiem, które czynności mam wykonywać, a które są zbędne albo niepotrzebnie się dublują.
Do tej pory byłem przekonany, że wystarczy emerge --sync && emerge -uD world,teraz już naprawdę nie wiem, bo na liście znalazły się też:
emerge portage
emerge --regen
emerge --sync
emerge -uD system
emerge -uD
emerge -uD world

W handbooku niestety nie znalazłem ani słowa o tym, co poszczególne funkcje wykonują i do czego są potrzebne. Jeśli już coś jest to wyłącznie przykłady użycia.

Nie wiem również jaka powinna być kolejność wykonywania poszczególnych funkcji. Czy wystarczy zrobić co pewien czas tylko:
emerge --sync && emerge -uD world
czy
emerge --regen && emerge -uD world

mariano
15-12-2006, 10:05
Cytat Napisał pi616-ovh
Dlaczego nie działa zmiana haseł ftp poprzez OVHM.
Tzn.? Jaki jest komunikat bledu?

bob123
15-12-2006, 09:56
Wywołanie emerge --sync kończy się szybko errorem
http://www.mail-archive.com/gentoo-u.../msg47248.html

2. Czy można zamiast emerge --sync używać zamiennie emerge-webrsync, a potem dopiero emerge -uD world. Czym się różnią oba zapytania?
emerge-webrsync - pobiera baze paczek korzystajac z www(snapshota), snapshot akutalizowany jest raz dziennie, zamieny w bazie dokonywane sa czesciej niz raz dziennie

emerge --sync - 'korzysta bezposrednio z bazy'

3. Czym się różni emerge --update --deep --newuse world od emerge --uD world. Co zaleca Pan używać przy aktualizacji systemu.
emerge --update --deep --newuse - akutalizuje tylko te programy + ich zaleznosci, dla ktorych zmienily sie flagi

6. W bazie danych jest coś takiego jak baza information_schema. Czy można ją skasować, tak jak bazę "test". Jeśli nie, to dlaczego jest ona potrzebna.
Jest to bardzo wazna baza, prosze jej nie usuwac. http://dev.mysql.com/doc/refman/5.0/...on-schema.html
7. Które pliki oraz katalogi w systemie można bezpieczne usuwać?
Te, z ktorych nie korzysta system i Pan oraz nie sa wymagane przez zainstalowane oprogramowanie

Na pozostale pytania nie jestem wstanie opowiedziec 'od reki'. Jak potestuje to napisze co jest nie tak.

pi616-ovh
15-12-2006, 00:53
Niestety znowu będę musiał prosić Pana o pomoc.

1. Wywołanie emerge --sync kończy się szybko errorem

return iter(self.keys())
File "/usr/lib/portage/pym/cache/mappings.py", line 87, in keys
self.d.update(self.pull())
File "/usr/lib/portage/pym/cache/flat_hash.py", line 29, in callit
return args[0](*args[1:]+args2)
File "/usr/lib/portage/pym/cache/flat_hash.py", line 47, in _pull
raise cache_errors.CacheCorruption(cpv, e)
cache.cache_errors.CacheCorruption: app-accessibility/SphinxTrain-0.9.1-r1 is corrupt: dictionary update sequence element #0 has length 1; 2 is required
2. Czy można zamiast emerge --sync używać zamiennie emerge-webrsync, a potem dopiero emerge -uD world. Czym się różnią oba zapytania?

3. Czym się różni emerge --update --deep --newuse world od emerge --uD world. Co zaleca Pan używać przy aktualizacji systemu.

4. Postępowałem według http://pomoc.ovh.pl/OvhmInstalacjaModulu
i niestety nie udało mi się zainstalować nowej wersji webmina.
Instalacje wykonywałem w webminie - Aktualizuj webmina.
plik: http://prdownloads.sourceforge.net/w...n-1.310.tar.gz

Downloading http://prdownloads.sourceforge.net/w...n-1.310.tar.gz ..
Downloading http://downloads.sourceforge.net/web...n-1.310.tar.gz ..
Downloading http://heanet.dl.sourceforge.net/sou...n-1.310.tar.gz (10785558 bytes) ..
Received 1024 bytes (0 %)
Received 1079296 bytes (10 %)
Received 2157568 bytes (20 %)
Received 3235840 bytes (30 %)
Received 4315136 bytes (40 %)
Received 5393408 bytes (50 %)
Received 6471680 bytes (60 %)
Received 7549952 bytes (70 %)
Received 8629248 bytes (80 %)
Received 9707520 bytes (90 %)
Received 10785558 bytes (100 %)
.. download complete.
No package signature verification done.

Calculating dependencies

!!! '/tmp/.webmin/114476_1_upgrade.cgi' is not a valid package atom.
!!! Please check ebuild(5) for full details.
!!! (Did you specify a version but forget to prefix with '='?)

There are 2 updates for this new version of Webmin. Click here to automatically download and install them now.

Aktualizacja modułów Webmina ..

Moduł postfix nie wymaga aktualizacji.

Moduł apache nie wymaga aktualizacji.

Ten system operacyjny nie obsługuje modułu sendmail.

Moduł dhcpd nie wymaga aktualizacji.

W systemie nie zainstalowano modułu bacula-restore.

W systemie nie zainstalowano modułu link.

A new release of Webmin (version 1.310) is now available for download. Future updates will be released only for the latest version.
5. Jak zmienić jezyk webalizera na eng lub polski, obecnie jest francuski.

6. W bazie danych jest coś takiego jak baza information_schema. Czy można ją skasować, tak jak bazę "test". Jeśli nie, to dlaczego jest ona potrzebna.

7. Które pliki oraz katalogi w systemie można bezpieczne usuwać?

8. Dlaczego nie działa zmiana haseł ftp poprzez OVHM. Dopiero zmiana w webminie System/Zmiana haseł/........ daje taką możliwość.

Pozdrawiam,

Irek

bob123
14-12-2006, 09:32
Oczywiście liczę, że w końcu "staruszkowie" doczekają się u Państwa porządnego FAQ, o którym wspomniałem na wstępie.
Pomyslimy jeszcze nad tym, ale niczego nie obiecuje.

Mam jednak nadzieję, że odpowiedzi ciągle będą na wysokim poziomie.
Oczywiscie.

Rowniez pozdrawiam

pi616-ovh
13-12-2006, 23:54
Taki poradnik bardzo by się przydał dla osób w moim wieku, którym manuale sprawiają niestety sporo problemów. Mając te 40 i więcej lat ciężko jest swobodnie poruszać się po tych zawiłych zagadnieniach, a co dopiero takiej osobie jak ja, z wykształcenia historykowi.

Trochę źle mnie Pan zrozumiał, nie chodzi mi bowiem o kopiowanie manuala, ale podstawowe wiadomości z zakresu administrowania serwerem. Jak mniemam jest to również w Państwa interesie, bo zapewne wielu moich pytań by tu po prostu nie było.

Nie ukrywam, że rzetelne podejście do moich problemów zdecydowało, że zostanę Państwa klientem na kolejne miesiące. Oczywiście liczę, że w końcu "staruszkowie" doczekają się u Państwa porządnego FAQ, o którym wspomniałem na wstępie. Do tego jednak momentu będę niestety musiał Państwa zanudzać kolejnymi, zapewne trywialnymi pytaniami, mam jednak nadzieję, że odpowiedzi ciągle będą na wysokim poziomie.

Pozdrawiam,

Irek

bob123
13-12-2006, 15:26
Czy istnieje możliwość powstania poradnika związanego z emerge w pomoc.ovh.pl?
Moim zdaniem nie ma sensu, jest swietny handbook(link podsylalem wczesniej).

Odpowiedzi na pozostale pytania znajdziesz rowniez tym handbooku. Zycze przyjemnej lektury.

pi616-ovh
13-12-2006, 15:20
1. Wywalił jeszcze błąd z php4_ovh~.ebuild , ale zmieniłem tak samo jak php5_ovh na virtual/mysql i emerge -uD world poszedł ok

2. Przy łataniu serwera jakie czynności w kolejności powinno się wykonywać i z jaką częstotliwością.

Czy taka powinna być kolejność?
a) emerge portage (aktualizacja drzewa portage)
b) emerge --sync (aktualizacja wersji programów)
c) emerge -uD .... ?

3. Czy się różnią od siebie?
emerge -uD system
emerge -uD
emerge -uD world

4.Czy istnieje możliwość powstania poradnika związanego z emerge w pomoc.ovh.pl?

bob123
13-12-2006, 14:29
mialo byc samo virtual/mysql

pi616-ovh
13-12-2006, 13:47
DEPEND "!dev-lang/php ....

zmieniłem
virtual/libiconv
>=mysql-5.0.21
curl? ......
na

virtual/libiconv
>=virtual/mysql-5.0.21
curl? ......
Ponownie emerge -uD world

I tym razem pojawił się

!!! All ebuilds that could satisfy ">=virtual/mysql-5.0.21" have been masked.
!!! One of the following masked packages is required to complete your request:
- virtual/mysql-5.1 (masked by: package.mask, ~amd64 keyword)
# Francesco Riosa (07 Dec 2005)

For more information, see MASKED PACKAGES section in the emerge man page or
refer to the Gentoo Handbook.
(dependency required by "dev-lang/php5-ovh-5.1.4" [ebuild])

!!! Problem resolving dependencies for dev-lang/php5-ovh
!!! Depgraph creation failed.

bob123
13-12-2006, 13:26
Wyedytuj plik /usr/local/portage-ovh/dev-lang/php5-ovh/php5-ovh-5.1.4.ebuild, w miejscu opowiedzialnym za zaleznosci(DEPEND) zmien z mysql na virtual/mysql

--- Edit ---------
zapomnialem jeszcze dodac zebys wszedl do katalogu /usr/local/portage-ovh/dev-lang/php5-ovh i wykonal komende
Kod:
ebuild php5-ovh-5.1.4.ebuild digest

pi616-ovh
13-12-2006, 13:14
These are the packages that would be merged, in order:

Calculating dependencies... done!
[ebuild R ] dev-db/mysql-5.0.26-r1 USE="berkdb perl ssl -big-tables -cluster -debug -embedded -extraengine -latin1 -max-idx-128 -minimal (-selinux) -srvdir -static" 0 kB

Total size of downloads: 0 kB

bob123
13-12-2006, 12:57
Podeslij wynik polecenia emerge -pv dev-db/mysql

pi616-ovh
13-12-2006, 12:53
Niestety problem powraca. Za każdym razem po uruchomieniu

emerge -uD world
lub emerge - pvuD world

Calculating world dependencies |

!!! An atom in the dependencies is not fully-qualified. Multiple matches:

dev-db/mysql
virtual/mysql

!!! This ebuild cannot be installed: '/usr/local/portage-ovh/dev-lang/php5-ovh/php5-ovh-5.1.4.ebuild'
!!! Please notify the package maintainer that atoms must be fully-qualified.

Nie pomaga też wywołanie
emerge virtual/mysql
emerge dev-db/mysql
emerge dev-lang/php5-ovh

bob123
12-12-2006, 15:32
Podajesz numery tych configow i wybierasz opcje zachowania obecnej wersji

pi616-ovh
12-12-2006, 15:28
Dokonałem zmian w 2 plikach:
/etc/mysql/my.cnf (głownie chodzi o zmiany polskich znaków, bo był szwedzki)
/etc/init.d/sshd (cyfrowy klucz, ale bez usuwania waszych kluczy)

oraz zapewne tam

/etc/webmin/config
/etc/webmin/quota/config
/etc/webmin/sendmail/config
/etc/webmin/virtual-server/config

wolałbym zachować te zmiany w tych plikach, w pozostałych nie zmieniałem nic

bob123
12-12-2006, 14:14
To juz musisz sam zdecydowac, ja nie mam dostepu do Twojego serwerai nie jestem w stanie ocenic. Kolejna sprawa to czy update configa nie uszkodzi isteniejacej konfiguracji(napisanej przez Ciebie). Jezeli nie tworzyles sam zadnego configa to mozesz wpisac -5 i nacisnac enter

pi616-ovh
12-12-2006, 13:49
Po emerge virtual/mysql

wykonałem emerge -uD world

i wszystko było ok.

Potem zalecił użycie: etc-update

Scanning Configuration files...
The following is the list of files which need updating, each
configuration file is followed by a list of possible replacement files.
1) /etc/bash/bashrc (1)
2) /etc/skel/.bashrc (1)
3) /etc/init.d/bootmisc (1)
4) /etc/ssl/misc/CA.pl (1)
5) /etc/ssl/misc/CA.sh (1)
6) /etc/init.d/checkfs (1)
7) /etc/init.d/checkroot (1)
8) /etc/clamd.conf (1)
9) /etc/init.d/clock (1)
10) /etc/webmin/config (1)
11) /etc/webmin/quota/config (1)
12) /etc/webmin/sendmail/config (1)
13) /etc/webmin/virtual-server/config (1)
14) /etc/init.d/consolefont (1)
15) /etc/init.d/courier-imapd (1)
16) /etc/init.d/courier-imapd-ssl (1)
17) /etc/init.d/courier-pop3d (1)
18) /etc/init.d/courier-pop3d-ssl (1)
19) /etc/DIR_COLORS (1)
20) /etc/init.d/halt.sh (1)
21) /etc/conf.d/hddtemp (1)
22) /etc/init.d/hddtemp (1)
23) /etc/conf.d/hdparm (1)
24) /etc/init.d/hdparm (1)
25) /etc/conf.d/hostname (1)
26) /etc/init.d/hostname (1)
27) /etc/courier-imap/imapd (1)
28) /etc/courier-imap/imapd-ssl (1)
29) /etc/inittab (1)
30) /etc/inputrc (1)
31) /etc/init.d/ip6tables (1)
32) /etc/init.d/iptables (1)
33) /etc/issue (1)
34) /etc/init.d/keymaps (1)
35) /etc/mail/spamassassin/local.cf (1)
36) /etc/init.d/localmount (1)
37) /etc/login.defs (1)
38) /etc/cron.daily/logrotate.cron (1)
39) /etc/make.conf.example (1)
40) /etc/man.conf (1)
41) /etc/webmin/miniserv.conf (1)
42) /etc/webmin/miniserv.pem (1)
43) /etc/init.d/modules (1)
44) /etc/mysql/my.cnf (1)
45) /etc/init.d/mysql (1)
46) /etc/init.d/mysqlmanager (1)
47) /etc/bind/named.conf (1)
48) /etc/init.d/net.lo (1)
49) /etc/init.d/netmount (1)
50) /etc/init.d/nscd (1)
51) /etc/ssl/openssl.cnf (1)
52) /etc/courier-imap/pop3d (1)
53) /etc/courier-imap/pop3d-ssl (1)
54) /etc/init.d/proftpd (1)
55) /etc/proftpd/proftpd.conf.sample (1)
56) /etc/conf.d/rc (1)
57) /etc/iproute2/rt_protos (1)
58) /etc/services (1)
59) /etc/init.d/shutdown.sh (1)
60) /etc/init.d/spamd (1)
61) /etc/init.d/sshd (1)
62) /etc/ssh/sshd_config (1)
63) /etc/mail/spamassassin/v310.pre (1)
64) /etc/webmin/version (1)
65) /etc/pam.d/webmin (1)
Please select a file to edit by entering the corresponding number.
(don't use -3, -5, -7 or -9 if you're unsure what to do)
(-1 to exit) (-3 to auto merge all remaining files)
(-5 to auto-merge AND not use 'mv -i')
(-7 to discard all updates)
(-9 to discard all updates AND not use 'rm -i'):
I tutaj nie bardzo wiem co wybrać. Mam w niektorych plikach konfiguracyjnych zmiany, nie bardzo wiem co z tym zrobić teraz.

bob123
12-12-2006, 12:01
Nie jest to dobre podejscie: zainstalujmy, postawmy uslugi a potem zabezpieczajmy.

Jesli zrobisz update w gentoo programy beda juz z latkami.

zdalna Państwa interwencja na serwerze
Jest taka mozliwosc -> http://www.ovh.pl/espaceclients/support/infogerance.xml

Sprobuj wykonac komende: emerge virtual/mysql

pi616-ovh
12-12-2006, 11:47
Problem jest taki, że muszę przygotować łatkowanie serwera jak najszybciej, bez tego przenoszenie stron z serwerowni webperoni po prostu zostanie zatrzymane. Mówiąc najoględniej od powodzenia tej operacji (również łatkowania systemu) zależy, czy zostaniemy u Państwa czy też po okresie testowym (kończy się za 2 tygodnie) wycofamy się. Obecnie sytuacja jest taka, że prawie wszystko jest przygotowane oprócz tych łat. Nie ma więc decyzji o przenosinach najważniejszych serwisów.

Na poznawanie szczegółów dokumentacji przyjdzie jeszcze czas w trakcie użytkowania, teraz liczy się czas przygotowania serwera do przenosin.
W przypadku łatek lepszy był by kontakt przez jabbera, skype, gg, jakis chat albo zdalna Państwa interwencja na serwerze.

bob123
12-12-2006, 09:16
Czy kolega czyta cos na temat gentoo? To sa podstawowe sprawy. Jezeli nie nauczysz sie jak korzystac z portage daleko nie zajedziesz.
Przeczytaj handbooka link podsylalem wyzej. Postaraj sie sam rozwiazac ten 'problem' jezeli po wielu probach uznasz ze sprobowales juz wszystkiego to napisz jeszcze raz. Jezeli podalbym Ci gotowe rozwiazanie to bylaby to niedzwiedzia przysluga

pi616-ovh
12-12-2006, 00:59
emerge -uD world,
potem
emerge -pvuD world
komunikat w obu przypadkach ten sam

Calculating world dependencies -

!!! An atom in the dependencies is not fully-qualified. Multiple matches:

dev-db/mysql
virtual/mysql

!!! This ebuild cannot be installed: '/usr/local/portage-ovh/dev-lang/php5-ovh/php5-ovh-5.1.4.ebuild'
!!! Please notify the package maintainer that atoms must be fully-qualified.

bob123
11-12-2006, 23:08
* Type emerge --help config to learn how to update config files.
Czy skorzystales z tej rady? Ja do aktualizacje configow korzystam z komendy etc-update ale mozesz skorzystac tez z dispatch-conf

Co konkretnie oznacza emerge -C sys-apps/pam-login && emerge shadow
Odinstaluj pam-login i przekompiluj shadow

Sprobuj tylko to: emerge -uD world, jezeli sie nie powiedzie to emerge -pvuD world i instaluj osobno pakiety

pi616-ovh
11-12-2006, 19:32
Zainstalowało się ok.

Pod koniec jest taka informacja.

* IMPORTANT: 61 config files in /etc need updating.
* Type emerge --help config to learn how to update config files.

W jakis sposób dokonać update tych configów?

Co konkretnie oznacza
emerge -C sys-apps/pam-login && emerge shadow
Czyli można już powrócić do takiej aktualizacji?

Pozdr

irek

bob123
11-12-2006, 16:38
!!! please add USE='nptl nptlonly' to make.conf
Jest wyraznie napisane co trzeba zrobic.
W pliku make.conf(/etc/make.conf) do zmiennej use dopisz te flagi i wykonaj komende emerge -uD system ponownie

pi616-ovh
11-12-2006, 16:27
Na koncu pojawił się błąd

!!! ERROR: sys-libs/glibc-2.4-r4 failed.
Call stack:
ebuild.sh, line 1562: Called dyn_setup
ebuild.sh, line 665: Called pkg_setup
glibc-2.4-r4.ebuild, line 1069: Called die

!!! please add USE='nptl nptlonly' to make.conf
!!! If you need support, post the topmost build error, and the call stack if relevant.

bob123
11-12-2006, 15:01
emerge -uD system

pi616-ovh
11-12-2006, 14:32
już

bob123
11-12-2006, 13:56
emerge -C sys-apps/pam-login && emerge shadow

pi616-ovh
11-12-2006, 13:35
Niestety error po tej czynnosci

Calculating system dependencies... done!

!!! Error: the sys-apps/pam-login package conflicts with another package;
!!! the two packages cannot be installed on the same system together.
!!! Please use 'emerge --pretend' to determine blockers.

For more information about Blocked Packages, please refer to the following
section of the Gentoo Linux x86 Handbook (architecture is irrelevant):

http://www.gentoo.org/doc/en/handboo...full=1#blocked

bob123
11-12-2006, 13:20
Teraz emerge -uD system

pi616-ovh
11-12-2006, 13:18
Już.

bob123
11-12-2006, 12:56
Zaktualizuj portage:
Kod:
emerge portage

pi616-ovh
11-12-2006, 12:51
Tak to polecenie nie wywala błędu.

bob123
11-12-2006, 11:33
Zobacz czy wydanie polecenie emerge --sync(tylko to polecenie) konczy sie pomyslnie

pi616-ovh
11-12-2006, 11:21

1. Po uruchomieniu

Pojawia się taki komunikat:

Calculating world dependencies /Traceback (most recent call last):
File "/usr/bin/emerge", line 3117, in ?
if not mydepgraph.xcreate(myaction):
File "/usr/bin/emerge", line 1426, in xcreate
if not self.select_dep(portage.root, mydep):
File "/usr/bin/emerge", line 1352, in select_dep
if not self.create(myk,myparent,"--onlydeps" not in myopts,myuse=binpkguseflags):
File "/usr/bin/emerge", line 1028, in create
if not self.select_dep("/",mydep["/"],myparent=mp,myuse=myuse):
File "/usr/bin/emerge", line 1181, in select_dep
mycheck=portage.dep_check(depstring,self.mydbapi[myroot],self.pkgsettings,myuse=myuse,use_binaries=("--usepkg" in myopts))
File "/usr/lib/portage/pym/portage.py", line 3827, in dep_check
mysplit2=dep_wordreduce(mysplit2,mysettings,mydbap i,mode,use_cache=use_cache)
File "/usr/lib/portage/pym/portage.py", line 3870, in dep_wordreduce
mydep=mydbapi.match(deplist[mypos],use_cache=use_cache)
File "/usr/lib/portage/pym/portage.py", line 4407, in match
mydep=dep_expand(origdep,mydb=self)
File "/usr/lib/portage/pym/portage.py", line 3768, in dep_expand
return prefix+cpv_expand(mydep,mydb=mydb,use_cache=use_ca che)+postfix
File "/usr/lib/portage/pym/portage.py", line 3712, in cpv_expand
raise ValueError, matches
ValueError: ['dev-db/mysql', 'virtual/mysql']

Czy to oznacza, że aktualizacja nie została wykonana prawidłowo?
Jeśli to poważny error to jak go poprawić?

2. Czyli OVHM jest częścią pakietu Webmin i aktualizowany jest wraz z tym pakietem. Aktualizację webmina dokonuję w samym webminie Konfiguracja Webmina/Aktualizuj Webmina. Czy to dobre rozwiązanie?

Sprawadzasz czy pojawila sie nowa werjsa http://opensource.ovh.net/download/?C=S;O=A pobierasz i instalujesz wedlug tego -> http://www.webmin.com/download.html
Pozdrawiam,

Irek

bob123
11-12-2006, 10:25
Co konkretnie jest aktualizowane przez to zapytanie
emerge --sync -> akutalizuje porty(baza programow)
emerge -uD -> akutazlizacja programow + ich zaleznosci

Co jaki czas powinno się wykonywać tą aktualizację
Nie czesciej niz raz dziennie(powod: komenda emerge --sync nie powinna byc wykonywana czesciej niz raz dziennnie). W praktyce: sledzisz strone
http://www.gentoo.org/security/en/index.xml i akutalizujesz konkretny pakiet.

Czy istnieje możliwość, że podczas tej aktualizacji dojdzie do zawieszeni się systemu? Jak wtedy się zachować, jakie czynności wykonać?
Wszystko jest mozliwe. Rozwiazanie zalezy od problemu

Czy istnieje wtedy możliwość cofnięcia tych zmian. Jeśli tak, to jak.
Poczytaj o quickpkg(w konsoli wydaj polecenie man quickpkg)

Jakie są inne przydatne wywołania emerge --sync
emerge --sync jest przydatnym wywolaniem komendy emerge
Poczytaj tu -> http://www.gentoo.org/doc/pl/handboo...ok_part2_chap1
A pozniej
Kod:
man emerge
W jaki sposób aktualizować ovhm
Sprawadzasz czy pojawila sie nowa werjsa http://opensource.ovh.net/download/?C=S;O=A pobierasz i instalujesz wedlug tego -> http://www.webmin.com/download.html

Co można jeszcze zrobić, aby serwer był dobrze zabezpieczony przed atakami hackerów?
Oj bardzo grube ksiazki powstaja na tem temat. Moje rady: wglebiaj sie w dzialanie systemu, uslug i odpowiedzi same przyjda

Czy warto wprowadzić zmiany w IPTables
A mozesz pochwalic sie co chcesz zmieniac?

pi616-ovh
09-12-2006, 01:14
Bardzo dziękuję za poprzednią odpowiedź.

Mój login: pi616-ovh
Dedyk Superplan2007+: Gentoo 2006.0 - 64 bits, Webmin, Ovh
Stan wiedzy administracyjnej: podstawowa obsługa shella i webmina, ogólnie poziom podstawowy/zerowy w adminowaniu.

1. Mam jeszcze pytanie odnośnie

a)Co konkretnie jest aktualizowane przez to zapytanie?

b)Co jaki czas powinno się wykonywać tą aktualizację?

c) Czy istnieje możliwość, że podczas tej aktualizacji dojdzie do zawieszeni się systemu? Jak wtedy się zachować, jakie czynności wykonać? Czy istnieje wtedy możliwość cofnięcia tych zmian. Jeśli tak, to jak.

d)Jakie są inne przydatne wywołania emerge --sync

2.W jaki sposób aktualizować ovhm?

3. Co można jeszcze zrobić, aby serwer był dobrze zabezpieczony przed atakami hackerów? Oprócz oczywiście tej aktualizacji emerge --sync && emerge -uD world.

a)Czy warto wprowadzić zmiany w IPTables.
b)Jakie jeszcze zmiany warto było by zrobić?

Pozdrawiam,

Irek

bob123
07-12-2006, 15:53
Przykladowy config

Kod:
# /etc/mysql/my.cnf: The global mysql configuration file.
# $Header: /var/cvsroot/gentoo-x86/dev-db/mysql/files/my.cnf-4.1-r1,v 1.3 2006/02/01 20:25:56 vivo Exp $

# The following options will be passed to all MySQL clients
[client]
#password					= your_password <- nie jest potrzebne, ale warto ustawic np po to aby nie podawac hasla przy poleceniu mysqlhotcopy
port						= 3306
socket						= /var/run/mysqld/mysqld.sock

[mysql]
character-sets-dir=utf8
default-character-set=utf8

[mysqladmin]
character-sets-dir=utf8

[mysqlcheck]
character-sets-dir=utf8

[mysqldump]
character-sets-dir=utf8

[mysqlimport]
character-sets-dir=utf8

[mysqlshow]
character-sets-dir=utf8

[myisamchk]
character-sets-dir=utf8

[myisampack]
character-sets-dir=utf8

# use [safe_mysqld] with mysql-3
[mysqld_safe]
err-log						= /var/log/mysql-500/mysql.err

# add a section [mysqld-4.1] or [mysqld-5.0] for specific configurations.
[mysqld]
character-set-server		= utf8
default-character-set		= utf8
user 						= mysql
port 						= 3306
socket 						= /var/run/mysqld/mysqld.sock
pid-file 					= /var/run/mysqld/mysqld-500.pid
log-error 					= /var/log/mysql-500/mysqld.err
basedir 					= /usr
datadir 					= /var/lib/mysql-500
skip-locking
#skip-innodb
key_buffer 					= 16M
max_allowed_packet 			= 1M
table_cache 				= 64
sort_buffer_size 			= 512K
net_buffer_length 			= 8K
read_buffer_size 			= 256K
read_rnd_buffer_size 		= 512K
myisam_sort_buffer_size 	= 8M
language 					= /usr/share/mysql-500/english

#security:
#using "localhost" in connects use sockets by default
#skip-networking
bind-address				= 127.0.0.1

log-bin
server-id 					= 1

# Point the following paths to different dedicated disks
tmpdir 						= /tmp/
#log-update 				= /path-to-dedicated-directory/hostname

# you need debug use flag enabled to use this ones.
# if needed uncomment them, start the server and issue 
# #tail -f /tmp/mysqld.sql /tmp/mysqld.trace
# this will show you *exactly* what's appening in your server ;)

#log						= /tmp/mysqld.sql
#gdb
#debug						= d:t:i:o,/tmp/mysqld.trace
#one-thread

# Uncomment the following if you are using BDB tables
#bdb_cache_size				= 4M
#bdb_max_lock				= 10000

# The following is the InnoDB configuration
# if you wish to disable innodb instead
# uncomment just the next line
#skip-innodb
#
# the rest of the innodb config follows:
# don't eat too much memory, we're trying to be safe on 64Mb boxes.
# you might want to bump this up a bit on boxes with more RAM
innodb_buffer_pool_size		= 16M
# this is the default, increase if you have lots of tables
innodb_additional_mem_pool_size	= 2M
#
# i'd like to use /var/lib/mysql-500/innodb, but that is seen as a database :-(
# and upstream wants things to be under /var/lib/mysql-500/, so that's the route
# we have to take for the moment
#innodb_data_home_dir		= /var/lib/mysql-500/
#innodb_log_arch_dir		= /var/lib/mysql-500/
#innodb_log_group_home_dir	= /var/lib/mysql-500/
# you may wish to change this size to be more suitable for your system
# the max is there to avoid run-away growth on your machine
innodb_data_file_path		= ibdata1:10M:autoextend
# we keep this at around 25% of of innodb_buffer_pool_size
# sensible values range from 1MB to (1/innodb_log_files_in_group*innodb_buffer_pool_size)
innodb_log_file_size		= 5M
# this is the default, increase if you have very large transactions.
innodb_log_buffer_size		= 8M
# this is the default, and won't hurt you.
# you shouldn't need to tweak it.
set-variable				= innodb_log_files_in_group=2
# see the innodb config docs, the other options are not always safe
innodb_flush_log_at_trx_commit	= 1
innodb_lock_wait_timeout	= 50

[mysqldump]
quick
max_allowed_packet 			= 16M

[mysql]
# Remove the next comment character if you are not familiar with SQL
#safe-updates

[isamchk]
key_buffer 					= 20M
sort_buffer_size 			= 20M
read_buffer 				= 2M
write_buffer 				= 2M

[myisamchk]
key_buffer 					= 20M
sort_buffer_size 			= 20M
read_buffer 				= 2M
write_buffer 				= 2M

[mysqlhotcopy]
interactive-timeout
W jaki sposób zmienić hasło roota dla mysql?
mysqladmin -u root password nowe_haslo -p
lub
mysqladmin -u root password nowe_haslo - jest ustawiasz pierwszy raz

Jak skopiować bazę za pomocą mysqlhotcopy?
mysqlhotcopy -p=haslo -u uzytkownik nazwabazy katalog_docelowy
lub
mysqlhotcopy -u uzytkownik nazwabazy katalog_docelowy - jesli haslo podano w my.cnf (zalecane)

[4. Ostatnia sprawy nie dotyczy bezpośrednio SQLa. Jak wygląda aktualizacja patchy i łatek

pi616-ovh
07-12-2006, 12:10
Witam,

Mój login: pi616-ovh
Na dedyku Superplan2007+: Gentoo 2006.0 - 64 bits, Webmin, Ovh
Stan wiedzy administracyjnej podstawowa obsługa shella i webmina, ogólnie poziom podstawowy/zerowy w adminowaniu.

1.Jak powinien wyglądać plik konfiguracyjny MySQL /etc/mysql/my.cnf. Mam wrażenie, że Webmin strasznie namieszał w konfiguracji tego pliku. Chodzi mi tutaj co mam zrobić z tymi nieszczęsnymi default-character-set=latin1, zamienić je wszystke na
default-character-set=utf8?

Kod:
[client]
#password					= your_password
port						= 3306
character-sets-dir=/usr/share/mysql/charsets
default-character-set=latin1

[php-cgi]

[mysql]

[mysqladmin]

[mysqlcheck]

[mysqldump]

[mysqlimport]

[mysqlshow]

[myisamchk]

[myisampack]

[mysqld_safe]
err-log						= /var/log/mysql/mysql.err
A może zostawić tylko:

Kod:
[client]
port						= 3306

[mysql]

[mysqladmin]

[mysqld_safe]
err-log						= /var/log/mysql/mysql.err
Druga sprawa w tym pytaniu to co oznacza ten wpis:

Kod:
Czy tutaj powinno być jakieś hasło, jeśli tak to do czego to jest ono potrzebne.

2. W jaki sposób zmienić hasło roota dla mysql?

Po wejściu w Webmina - System/Serwer Baz Danych MySQL wchodzę do konfiguracji modułu, gdzie jest stare hasło. Po jego zmianie pojawia się komunikat:

Webmin musi znać login i hasło administratora MySQL, aby zarządza Twoj baz danych. Wprowadź później nazwę administratora (zazwyczaj root) i jego hasło.
i komunikat z errorem

The full MySQL error message was : connect to server at 'localhost' failed error: 'Access denied for user 'root'@'localhost' (using password: YES)'
Wprowadzam prawidłowo hasło i niestety żadna zmiana nie jest dokonywana.

3. Jak skopiować bazę za pomocą mysqlhotcopy?

Probuje skopiować bazę w ten sposób

mysqlhotcopy nazwabazy [/sciezka_gdzie_ma_nagrac/]
Niestety wywala mi błąd:

DBI connect(';host=localhost;mysql_read_default_group= mysqlhotcopy','',...) failed: Access denied for user 'root'@'localhost' (using password: NO) at /usr/bin/mysqlhotcopy line 178
Jak powinna wyglądać składnia tej funkcji, mysqlhotcopy --password nazwabazy [/sciezka_gdzie_ma_nagrac/] nic nie daje.

4. Ostatnia sprawy nie dotyczy bezpośrednio SQLa. Jak wygląda aktualizacja patchy i łatek do serwera Gentoo 2006.0 - 64 bits, Webmin, Ovh. W poradach znalazłem http://pomoc.ovh.pl/ReleasesOvh
, ale po uruchomieniu

root@nazwaserwera root# wget ftp://ftp.ovh.net/made-in-ovh/release/patch-all.sh -O patch-all.sh; sh patch-all.sh
nic się nie zaktualizowało.

------------------
Z góry dzięki za pomoc

Pozdrawiam,

Irek