We are in the process of migrating this forum. A new space will be available soon. We are sorry for the inconvenience.

Jaki Linux?

vipek9
02-05-2006, 13:20
Ja osobiscie polecam Mandrive 2006. Jak narazie niemam z nią zadnych problemow. A co do srodowiska graficznego to polecam KDE.

Łabędź
08-04-2006, 11:08
Cytat Napisał Michał
Acha, tak wiec, mam rozumiec, ze na Mandriva/Slackware Linux KDE 3.x Firefox bedzie dział? Jest to dla mnie dosc wazne - zbytnio przyzwyczailem sie do tej przegladarki.
Firefox będzie chodził na każdej nakładce pod X-y (gnome, kde, cokolwiek).

pozdrawiam

Michał
08-04-2006, 10:33
Acha, tak wiec, mam rozumiec, ze na Mandriva/Slackware Linux KDE 3.x Firefox bedzie dział? Jest to dla mnie dosc wazne - zbytnio przyzwyczailem sie do tej przegladarki.

macabra2323
07-04-2006, 23:33
Jak by się uparł to można zainstalować ubuntu z Gnome i zmienić n KDE. Znam ludzi którzy tak robią bo nie mają ochoty ani czasu na ściąganie Kubuntu a bardzo chcą mieć KDE.

firaneczka
07-04-2006, 22:57
Cytat Napisał macabra2323
Polecam Ubuntu. Super linux oparty na repozytoriach debiana. Stabilny i przyjazny dla użytkownika. Co do pytania KDE czy Gnome.
Zależy jaki windows bardziej ci się podoba. Mi tam bardziej podchodzi Gnome. Jest prostszy. Bardziej podobny do 98, zaś KDE bardziej podchodzi pod XP.

PS. Polecam zapoznać się z tą stronką:
www.ubuntu.pl
jak ubuntu to z gnomem a jak chcesz z KDE to kubuntu
naprawde ubuntu jest dobre
poza kilkoma denerwującymi rzeczami:
-java pod opera;/
-długi czas potrzebny na całkowite właczenie;/
więcej grzechów nie pamiętam

macabra2323
07-04-2006, 22:22
Polecam Ubuntu. Super linux oparty na repozytoriach debiana. Stabilny i przyjazny dla użytkownika. Co do pytania KDE czy Gnome.
Zależy jaki windows bardziej ci się podoba. Mi tam bardziej podchodzi Gnome. Jest prostszy. Bardziej podobny do 98, zaś KDE bardziej podchodzi pod XP.

PS. Polecam zapoznać się z tą stronką:
www.ubuntu.pl

Michał
07-04-2006, 14:50
Dzieki Wam wszystkim. Naparwde mi pomogliście, lecz nie tak bardzo jak Quiz na jakilinux.org ;p xD

Dlaczego myslisz, ze sobei nie poradze? zawsze dochodze do wsyztskiego metoda prób i bledów. Popsuje kilka razy pingwina, az dojde do wprawy. ;p

Łabędź
07-04-2006, 10:22
Cytat Napisał Michał
Tak wiec prosze o rade, co wybrać?
Zaczynałem od redhata, potem był mandrake. Żaden mnie nie urzekł. Potem usłyszałem o slackware, zainstalowałem i tak zostało .

Pytanie do czego chcesz tego używać. Jeżeli tylko po to by oglądać strony, czytać pocztę itp. to możesz zostać przy Win, albo jakaś łatwa dystrybucja (jedna z tych wcześniej wymienionych) . Jeżeli chcesz poznać linuksa - polecam slackware. Jak będziesz się w nim orientował, wtedy będziesz się spokojnie poruszał po każdej dystrybucji.

Ja używam KDE - ostatnie wersję są naprawde szybkie. No i ma super konsole

pozdrawiam

szczeles
07-04-2006, 02:35
Cytat Napisał pawel
a niby czemu nie mozna?:] po Twoich wypowiedziach nie polecam slacka, nie poradzisz sobie IMHO
Z odrobiną samozaparcia by sobie poradził ;-)

Ja również polecam Ubuntu - prosta instalacja, częste aktualizacje, bajecznie proste doinstalowywanie czegokolwiek. Na początek w sam raz (a potem jeszcze bardziej w sam raz )

Kek, zrobiłem sobie teścik i idealnie odgadł dystybucje, które uważam za najlepsze:
1. Ubuntu Linux
2. Debian GNU/Linux
3. Gentoo Linux
4. SUSE Linux
5. Fedora Core

firaneczka
06-04-2006, 22:07
a ja polecam Ubuntu
instaluje się jak windowsa, pozostałe rzeczy instalujesz z pakietów, jest na tyle prosty że prawie każdy sobie z nim poradzi

pawel
06-04-2006, 20:59
a niby czemu nie mozna?:] po Twoich wypowiedziach nie polecam slacka, nie poradzisz sobie IMHO

Michał
06-04-2006, 20:10
Dziekuje bardzo za odpowiedź, jeśli tak mi radzisz spróbuje na razie z tym Slackware. Na komputzerze nie gram już chyba od ponad dwóch lat. Powód? Brak czasu.

EDIT >>
MAm jescze jedno pytanie. Czy na Linkusie (z KDE (Qt)) nie można zainstalowac Mozilli Firefox? Na 'jakilinux.org' czytam:
Linux KDE (Qt), przeglądarki intenetowe: Opera, Konqueror
Ale gdzie jest Firefox?!

Einzeinbleth
06-04-2006, 19:47
"Poznając Mandrive poznajesz Mandrive. Poznając Slackware, poznajesz linuksa"
takie hehe zdanie kiedyś usłyszałem i w pełni się z nim zgadzam. Co do wyboru linuksa polecam to: http://jakilinux.org/jaki-linux/quiz/ - wypełnij quiz i poznasz linuksa który najbardziej by do Ciebie pasował

Co do drugiego pytania, to sprawdz sam oba, i wybierz ten który Tobie najbardziej pasuje. Mi tam najbardziej pasuje xfce bo jest szybki a przy tym ładny i wygodny. Jak dla mnie.

Swoją drogą zastanów się do czego używasz komputera. Do grania? Wtedy nie ma sensu przesiadać się na linuksa. Chcesz sobie po prostu przeczytać pocztę, obejrzeć strony internetowe - linuksy typu mandrake czy aurox będą idealne i wolne od wirusów. Chcesz pisać programy pod windowsa - wiadomo. Chcesz mieć system szybki, stabilny i idealnie dopasowany do Ciebie - wybierz Gentoo lub dowolny inny którym będziesz mógł się "zająć" i dostosować do własnych potrzeb.

Ja zawsze polecam Slackware, instalacja co prawda nie jest tak cukierkowa jak w mandrake, trzeba znać angielski, jednak instalacja to żaden problem. I instalując wszystkie pakiety mamy wszystko co nam trzeba, a przy tym system o wiele szybszy niż przykładowy Mandrake/Madriva.

Michał
06-04-2006, 19:16
Mam problem, planuje przesiaść się z Windowsa na Linuksa, ale nie bardzo w tym wszystkim siedzę. Z tego cow iem, to niektórzy (jak nie wszyscy) tutaj siedzą na Pingwinie. Tak wiec prosze o rade, co wybrać? Słyszałem, ze Mandriva i Suse są dobrymi hmmm... wersjami (?). Lecz do konca nie ejstem pewien, moze wysuniecie swoje propozycje?

Acha, i jescze drugie pytanie. Co waszym zdaniem jest lepsze: KDE czy GNOME? (głównie chodzi mi o wieksze mozliwosci zmiany wygladu etc.)

Z gory dziekuje za odpowiedzi.