We are in the process of migrating this forum. A new space will be available soon. We are sorry for the inconvenience.

Sudo - czy naprawdę jest tak ważne

grzetyl
20-12-2013, 17:40
Też jestem zdania, że to, jak ładnie to zostało ujęte, ubuntowy fetysz

no4b
03-12-2013, 21:41
Zgadzam się z Tobą. To taki ubuntowy fetysz. Sens ma faktycznie wtedy, kiedy środowisko jest duże i użytkowników wielu i potrzeba, żeby czasem ktoś mógł zrobić coś więcej niż zwykle.

mlodszy
03-12-2013, 20:32
Dziś w trakcie pracy podjąłem dość ciekawą dyskusję - konieczności użytkowania sudo jako podstawowego elementu systemu.

Problem dla mnie sprawiło zaszycie na sztywno w skryptach sudo i próba jakby wymuszenia ideologii stosowania tego narzędzia.

Osobiście wyznaje zasadę, że zarówno w przypadku stacji roboczych oraz serwerów jednoosobowo zarządzanych nie ma konieczności, a wręcz w pewnym momencie staje się to upierdliwe i niewygodne.

Oczywiście sudo pomaga przy infrastrukturze z wieloosobowym dostępem, jeżeli jest konieczność wykonywania operacji wymagających większych uprawnień bez ciągłego trucia administratorowi ... Jednak nie wydaje mi się, że ma to ogromny wpływ na poprawę bezpieczeństwa w samym systemie. W końcu i tak czynnik ludzki nadal tu istnieje.

Temat luźny, głównie zbierający opinię - więc proszę o nie napinanie się