OVH Community, your new community space.

RAID po raz drugi

desavil
19-01-2013, 20:35
Jakoś sobie poradziłem dzięki waszym odpowiedzią.
Dzięki za pomoc.

Czyli jak już RAID jest zrobiony i reinstalowałbym system, to dyski dodaję do RAID na nowym systemie w ten sposób:
mdadm --create /dev/md0 --assume-clean --level 1 --raid-devices=2 /dev/sdc1 /dev/sdd1

I systemu plików już nie tworzę (mkfs.ext3 /dev/md0), ponieważ sformatowałoby to dyski?

patrick
19-01-2013, 20:07
Czyli mam rozumieć przez to, że najpierw na czystych dyskach tworzę partycję (na obydwóch takie same tablice partycji), wybierając system plików, a później jeszcze ustawiam system plików dla /dev/md0?
Tworzysz identyczne partycje by potem je spiąć w programowy raid, może być tylko jedna.
Tam wybierasz tylko typ partycji czyli "Linux raid autodetect".
Po utworzeniu macierzy tworzysz na niej system plików, czyli dla tego ext4 może być podane przez Ciebie polecenie.
Na końcu montujesz i jedyną "partycją" którą możesz tam utworzyć to swap

sebaa
19-01-2013, 20:02
Tworzysz partycje na jednym dysku, kopiujesz tablice partycji na inne dyski, dyski spinasz w macierz i dopiero na macierzy tworzysz system plików.

desavil
19-01-2013, 19:06
Dzięki za pomoc.

system plików tworzy się dopiero na /dev/mdX a nie na sdc, czy sdc1 ...
Czyli mam rozumieć przez to, że najpierw na czystych dyskach tworzę partycję (na obydwóch takie same tablice partycji), wybierając system plików, a później jeszcze ustawiam system plików dla /dev/md0?

Czy może nic nie robię z tymi dyskami, tylko wykonuję najpierw komendę: mkfs.ext4 /dev/md0, a później na fdisk /dev/md0 tworze partycję?

victor
19-01-2013, 18:36
mdadm ma od tego parametr --assume-clean Kernel nie moze wiedzieć ze na obu dyskach jest to samo, szczególnie nie jak to powiedziałeś na podstawie tablicy partycji (?!)
mdadm --create /dev/md0 --assume-clean --level 1 --raid-devices=2 /dev/sdc1 /dev/sdd1

system plików tworzy się dopiero na /dev/mdX a nie na sdc, czy sdc1 ...
mkfs.ext4 /dev/md0

desavil
19-01-2013, 17:49
Niestety RAID, system plików nie jest moją dobrą stroną na Linuxie.
Zakupiłem sobie serwer w OVH z dyskami 2x120GB SSD, 2x2TB HDD. W panelu manager podczas instalacji serwera jest wybór oraz widnieją tylko dyski SSD, HDD w ogóle nie jest dostępne, ale to nie problem. Podzieliłem sobie w taki sposób, że mam 20GB RAID 1 na system /, reszta RAID 0 na /home (mowa o dysku SSD).

Po reinstalacji dyski HDD są odpowiednio na /dev/sdc, /dev/sdd.
Chcę je spiąć w RAID 1 i mieć jedną partycję, więc pierwsze co zrobiłem to:
Kod:
Formatowanie dysków:
mkfs.ext3 /dev/sdc
mkfs.ext3 /dev/sdd

Utworzenie jednej partycji:
fdisk /dev/sdc
n
p (primary)
1

w (zapis)

Następnie skopiowałem tablicę partycji na drugi dysk:
sfdisk -d /dev/sdc | sfdisk /dev/sdd
Aby dodać dyski do macierzy wykonałem komendę:
Kod:
mdadm --create /dev/md0 --level 1 --raid-devices=2 /dev/sdc1 /dev/sdd1
I tutaj się dziwię, bo skoro to są dyski sformatowane, z taką samą tablicą partycji to po co im synchronizacja? Czy mogę to zrobić w inny sposób, ponieważ to potrwa ok 6h i myślę że takie coś niema sensu.

Myślę również przyszłościowo, jeżeli reinstalowałbym system (mowa tutaj tylko o dyskach SSD) to czy również muszę wykonać powyższą komendę, żeby stworzyć RAID 1 (i "aktywować" dyski HDD), chociaż na dyskach i tak są te same dane, czy w inny sposób się to dodaje do systemu, aby było szybciej i były w RAID?

Będę wdzięczny za pomoc.