OVH Community, your new community space.

Instalacja na software raid 1 i swap

borec
07-01-2013, 11:03
Cytat Napisał victor
Jednak używając swapa na 2 dyskach nie w raid1 masz 2 razy szybszy swap przy zapisach.
Dodam tylko, że można też ustawić w fstab priority osobnych swapów, wtedy kernel najpierw używa jednego, a gdy skończy się na nim miejsce - drugiego.

victor
06-01-2013, 23:50
yep, jak znika dysk na którym był swap to system moze się wykrzaczyć, procesy jak crond czy monitor mdadm przestają działać powodując że ani inne ważne procesy się nie zrestartują (zadanie w cron) ani nie dostaniesz powiadomienia że dysk failną. Do tego swap na uszkodzonym dysku nie wyskakuje jak w przypadku macierzy i system nadal próbuje z niego korzystać robiąc np. kosmiczny load. sshd moze zawieść i nie bedziesz mogł sie zalogować na serwer i bedziesz musiał zrobic hard reboot-a bo panel ovh nie ma softowych. Innymi słowy dysk i system cię stroluje na maxa.
Jednak używając swapa na 2 dyskach nie w raid1 masz 2 razy szybszy swap przy zapisach.
W większości konfiguracji jednak warto stosować swap w większości scenariuszy (dla tych co radzą by tego nie robić). Zysk wolnej pamięci ze swapowania rzadko używanych obszarów zwraca się w wydajności zyskanej dzięki cacheowaniu operacji dyskowych w tej dodatkowej wolnej pamięci. No chyba że masz więcej pamięci niż danych na dysku lub masz same ssd.

patrick
06-01-2013, 14:56
Jeśli któryś z dysków padnie, system dalej będzie działał, bo swap jest mirrorowany tak samo jak każdy inny filesystem.
Fakt masz racje, po wypadnięciu dysku aplikacje korzystające z swap utracą przechowywane dane.
Jeżeli ktoś zakłada, że będzie korzystał z tego swap'a to może i lepiej dać go w raid1, choć to niestety większe obciążenie.
Czyli wprowadziłem w błąd, przepraszam

borec
06-01-2013, 13:38
Cytat Napisał patrick
Nie chodziło o raid1, a o instalacje swapu na dyskach poza raidem, bo bez sensem było by trzymanie go w raid1. Z resztą tak nawet instalowane są systemy w OVH.

Fakt, ale utworzony zostanie w macierzy raid1, a nie ma potrzeby jej obciążać dodatkowo.
Generalnie przy tych ilościach/cenach ramu nie ma sensu tracić wydajności przez obciążenie dysków.
Jeśli się ma 16-32GB RAM i ewidentnie tyle nie wykorzystuje, to nie ma żadnego sensu tworzenie swapa. Jeśli jednak ktoś ma jakiś najtańszy kimsufi i przydałby mu się swap, to trzymanie go na RAID1 ma właśnię tę zaletę o której pisał mikaan. Jeśli któryś z dysków padnie, system dalej będzie działał, bo swap jest mirrorowany tak samo jak każdy inny filesystem.

patrick
06-01-2013, 13:27
Ciekawe rzeczy prawisz, a masz coś na poparcie tej tezy? IMHO gdyby to co piszesz było prawdą, to mając RAID1 na 2 partycjach 1GB i robiąć na nim swap, miałbym do dyspozycji 2GB swap, a tymczasem system pokazuje 1GB.
Nie chodziło o raid1, a o instalacje swapu na dyskach poza raidem, bo bez sensem było by trzymanie go w raid1. Z resztą tak nawet instalowane są systemy w OVH.

Kernel ma gdzieś czy to plik czy faktyczny block device, czy to jeden dysk, czy kilka w md. Ważne, żeby było swapem.
Fakt, ale utworzony zostanie w macierzy raid1, a nie ma potrzeby jej obciążać dodatkowo.
Generalnie przy tych ilościach/cenach ramu nie ma sensu tracić wydajności przez obciążenie dysków.

borec
06-01-2013, 13:01
Cytat Napisał patrick
Swap nie działa w raidzie ( sda3,sdb3 ), a używa po jednej partycji z każdego dysku.
Ciekawe rzeczy prawisz, a masz coś na poparcie tej tezy? IMHO gdyby to co piszesz było prawdą, to mając RAID1 na 2 partycjach 1GB i robiąć na nim swap, miałbym do dyspozycji 2GB swap, a tymczasem system pokazuje 1GB.

Przeca swap możesz sobie zrobić nawet na pliku:
Kod:
dd if=/dev/zero of=/var/swap.file bs=1G count=1
mkswap /var/swap.file
swapon /var/swap.file
Kernel ma gdzieś czy to plik czy faktyczny block device, czy to jeden dysk, czy kilka w md. Ważne, żeby było swapem.

mikaan
06-01-2013, 10:03
Dzięki,
pomimo że linuxa używam od 2002 zarówno na serwerze jak i w domu to jestem raczej pasjonatem i gdzieś mi w głowie siedziało, że swap należy mirrorować bo inaczej się system wysypie. Porobiłem testy i poodpinałem dyski podczas pracy i system stał dalej. Nic, dzięki za pomoc.

patrick
06-01-2013, 08:55
pfuu SWAP, działa na każdym z dwóch dysków i jedyne na co ma wpływ to stabilność przy skończeniu się pamięci ram.

ps. przeczytaj co to jest pamięć wymiany z linków zamieszczonych w drugim poście.

mikaan
05-01-2013, 21:12
Raid nie działa w raidzie?

patrick
05-01-2013, 20:52
Swap nie działa w raidzie ( sda3,sdb3 ), a używa po jednej partycji z każdego dysku.
Możesz je usunąć i zrobić z nich co chcesz, nie jest to potrzebne do pracy systemu.
Jeżeli jest potrzebne miejsce, albo chcesz zaoszczędzić dysk SSD to możesz je wyłączyć.
swapoff -a , usunąć z /etc/fstab i zagospodarować te kilkaset megabajtów.

mikaan
05-01-2013, 19:57
Niby tak, ciekawi mnie czy nie ma tej opcji podczas instalacji "bo nie" czy jednak trochę się pozmieniało i wywalenie jednego dysku z aktywnym swapem nie uszkodzi systemu. Z tego co widzę, to domyślnie jest swap na dwóch dyskach, tj. /dev/sda3 i /dev/sdb3.

Dotychczas nie używałem Software Raid 1 i mam wątpliwości, po prostu.

activ
05-01-2013, 18:11
zawsze mozesz sobie pozniej zrobic z tych partycji raid i poskładać. jesli na poczatku nie masz obciazenia na dedyku i nie swapuje, spokojnie bez problemu mozesz swapa wylaczyc, skonfigurowac raida i podpiac na nowo.

mikaan
05-01-2013, 17:06
Chodzi mi o to, że jak by nie daj Boże padł jeden dysk a mając swap akurat na nim system może się wywalić. Chyba że źle myślę.

spo0lsh
05-01-2013, 16:17
Cytat Napisał mikaan
Witam,
dlaczego poczas instalacji serwera nie można wybrać raid1 dla swap? Są jakieś przeciwwskazania do takiej konfiguracji?
http://pl.wikipedia.org/wiki/RAID
http://pl.wikipedia.org/wiki/Partycja_wymiany

I pytanie: po co RAID 1 dla swap?

mikaan
05-01-2013, 16:05
Witam,
dlaczego poczas instalacji serwera nie można wybrać raid1 dla swap? Są jakieś przeciwwskazania do takiej konfiguracji?