OVH Community, your new community space.

Serwer DNS, kierujący adresami na inne maszyny

redhot
14-12-2012, 17:53
Kolego ksenonlogin, nie obrażaj innych użytkowników forum w reakcji na swoją niewiedzę. Wszyscy Ci opisali jak masz to zrobić, teraz dokumentacja do ręki i Google. Jeśli nadal nie wiesz co masz zrobić to zatrudnij administratora.

ksenonlogin
14-12-2012, 17:22
Ale w jaki sposób będzie odbywało się dodawanie czy aktualizacja tych domen, jak mam skonfigurować cPanel oraz serwer DNS (tą zasadę którą opisałeś to cały czas o niej piszę od początku, że chcę coś takiego osiągnąć), tylko jak to zrobić, skonfigurować, ustawić - już nie wiem jak pisać, bo wszyscy myślą że ja myślę że serwer sam się domyśli, a się nie do myśli, jednak cały czas pisze o prośbę jak to zrobić; czasami mam wrażenie że na tym forum są sami ułomni z wyłączeniem nielicznych !!!

bartoll
13-12-2012, 18:12
Cytat Napisał ksenonlogin
Właśnie odwrotnie, źle mnie zrozumiałeś, może jeszcze raz:

Serwery mam w 1and1.pl (jeden VPS i dwa Cloud wszystkie o minimalnych parametrach)

Chciałem na serwerze VPS skonfigurować główny serwer dns dla ns1.domena.pl oraz zapasowy adres dns na freedns.42.pl o adresie ns2.domena.pl, jednak sama konfiguracja nie wystarczy bo te serwery po prostu tylko istnieją.

Dodatkowo posiadam właśnie dwa serwery cloud gdzie umieściłem strony domena1.pl oraz domena2.pl gdzie u dostawcy az.pl skierowałem te domeny na moje adresy DNS i teraz nic się nie dzieje bo serwer DNS/VPS nie wie co robić z tymi adresami, no chyba że dodam daną stronę na tym VPS-e to działa, ale nie chcę umieszczać stron na tym niby głównym DNS-e/VPS-e

Cpanel + 2 x Cpanel DNS Only.
Domeny dodane w Cpanel automatycznie będą dodawane do DNS serwerów.
Duża cześć firm ma tak to rozwiązane.

amator
13-12-2012, 16:51
Cytat Napisał no4b
Niemały też specjalnie napisałeś z błędem?

(sorry, nie mogłem się powstrzymać)
ups

no4b
13-12-2012, 16:40
Niemały też specjalnie napisałeś z błędem?

(sorry, nie mogłem się powstrzymać)

amator
13-12-2012, 14:10
Nawet moja siostra to rozumie !!!
Daj linka do Facebooka siostry, chętnie poznam

chcę założyć mini hosting - taka miniaturę dużego hostingu...
Ferie dopiero w lutym?

a jak ktoś wie to są to przeważnie administratorzy firm hostingowych którzy to trzymają w tajemnicy bo nawet książek o tym nie ma...
Sorry chłopaki, wyjawię mu tajemnice skrywaną przez adminów firm hostingowych. Nie udało się zachować tego w tajemnicy (ktoś strzelił z ucha?).

Drogi ksenonlogin, tutaj masz wszystko ładnie opisane. Przeczytaj jeszcze raz wszystkie odpowiedzi a później poczytaj o "rekord A".
http://pl.wikipedia.org/wiki/Domain_...ne_serwery_DNS

Jeżeli zaś chcesz otworzyć swój hostink (specjalnie przez "k"), musisz niestety zainwestować w jakiś panel np. DirectAdmin, który będzie automatycznie dodawał strefy do dnsów gdy ktoś doda domenę w panelu. Możesz oczywiście zrobić to bez DirectAdmina czy cPanel, jednak musisz zainwestować w zatrudnienie administratora, a sam koszt zrobienia tego będzie niemały

slawqo
13-12-2012, 13:55

serwery DNS i serwery stron - jak to ze sobą połączyć, wszyscy tacy mądrzy umieją skonfigurować coś takiego: klik , tylko ciekawe co zrobi taka osoba gdy dojdzie dodatkowych 10 serwerów utrzymujących strony internetowe których domeny są skierowane na serwer DNS - tu niema co rozumieć, każdy chyba zna zasadę działania serwera DNS tylko wszyscy umieją go skonfigurować dla jednej maszyny a nie maja pojęcia (jak ja) jak to połączyć w sprawnie działająca infrastrukturę, a jak ktoś wie to są to przeważnie administratorzy firm hostingowych którzy to trzymają w tajemnicy bo nawet książek o tym nie ma...
Tu nie ma żadnej tajemnicy. Masz serwer A z adresem IP a.a.a.a na którym masz zainstalowanego bind'a. Oprócz tego masz serwery B i C (z adresami IP odpowiednio b.b.b.b i c.c.c.c) na których masz swoje serwisy www. Na serwerze A konfigurujesz dla każdej domeny strefy dns. W niej ustawiasz takie pola jak A, CNAME czy MX. W polu A danej domeny podajesz IP serwera na który ma ona wskazywać (np. b.b.b.b). I to wszystko - cała tajemnica administratorów firm hostingowych. Nie wiem co jeszcze może tu być niezrozumiałe.

patrick
13-12-2012, 13:19
a jak ktoś wie to są to przeważnie administratorzy firm hostingowych którzy to trzymają w tajemnicy bo nawet książek o tym nie ma...
Spadłem z fotela !

Poczytaj to co jest ten serwer DNS

ksenonlogin
13-12-2012, 08:41

serwery DNS i serwery stron - jak to ze sobą połączyć, wszyscy tacy mądrzy umieją skonfigurować coś takiego: klik , tylko ciekawe co zrobi taka osoba gdy dojdzie dodatkowych 10 serwerów utrzymujących strony internetowe których domeny są skierowane na serwer DNS - tu niema co rozumieć, każdy chyba zna zasadę działania serwera DNS tylko wszyscy umieją go skonfigurować dla jednej maszyny a nie maja pojęcia (jak ja) jak to połączyć w sprawnie działająca infrastrukturę, a jak ktoś wie to są to przeważnie administratorzy firm hostingowych którzy to trzymają w tajemnicy bo nawet książek o tym nie ma...

slawqo
12-12-2012, 23:08
No to przecież można dla każdej domeny ustawić dowolne serwery dns. Jak chcesz domenę skierować na jakiś serwer to trzeba ustawić jego IP w polu A w strefie dns tej domeny (w konfiguracji np. binda). Nie ma znaczenia na jakim serwerze znajduje się ten nameserver i na jaki ma wskazywać domena.
Niech kolega ksenonlogin ustawi sobie na swoim serwerze vps strefy dns swoich domen i w polu A w strefie każdej z nich poda IP serwera na którym jest dana strona. Jeżeli serwery dns mają być w postaci ns1.twojadomena.pl i ns2.twojadomena.pl to powinieneś jeszcze w strefie dns domeny twojadomena.pl skonfigurować takie subdomeny i w firmie gdzie zarejestrowana jest twojadomena.pl zarejestrować glue hosty ns1.twojadomena.pl i ns2.twojadomena.pl
No chyba że Wam chodzi o coś innego i ja nadal tego nie rozumiem.

desavil
12-12-2012, 23:00
Jemu chyba chodzi o to, że np. Home ma 3 adresy DNS pomimo tego że ma setki różnych serwerów/maszyn pod strony WWW i ich klienci ustawiają zawsze te trzy niezależnie na jakiej maszynie jest ich stronka (a nie że każdy serwer ma osobno swoje dnsy).

I teraz on chce zrobić coś podobnego (bynajmniej z tego co napisał tak wynika) że konfiguruje 1 serwer pod DNSy a stronki rozłożone ma na inne serwery (w tym przypadku cloudy).

amator
12-12-2012, 22:16
Cytat Napisał no4b
Kolega ksenonlogin sam nie zna adresów, na które chce kierować a liczy, że komputer się "domyśli"
On myśli że wie o co mu chodzi, jednak do końca nie rozumie jak to działa

no4b
12-12-2012, 22:11
Kolega ksenonlogin sam nie zna adresów, na które chce kierować a liczy, że komputer się "domyśli"

amator
12-12-2012, 21:51
Dołączę się do kolegów: chyba czegoś nie rozumiem

ksenonlogin
12-12-2012, 20:48
Właśnie odwrotnie, źle mnie zrozumiałeś, może jeszcze raz:

Serwery mam w 1and1.pl (jeden VPS i dwa Cloud wszystkie o minimalnych parametrach)

Chciałem na serwerze VPS skonfigurować główny serwer dns dla ns1.domena.pl oraz zapasowy adres dns na freedns.42.pl o adresie ns2.domena.pl, jednak sama konfiguracja nie wystarczy bo te serwery po prostu tylko istnieją.

Dodatkowo posiadam właśnie dwa serwery cloud gdzie umieściłem strony domena1.pl oraz domena2.pl gdzie u dostawcy az.pl skierowałem te domeny na moje adresy DNS i teraz nic się nie dzieje bo serwer DNS/VPS nie wie co robić z tymi adresami, no chyba że dodam daną stronę na tym VPS-e to działa, ale nie chcę umieszczać stron na tym niby głównym DNS-e/VPS-e

slawqo
12-12-2012, 20:12
Skąd to założenie, że bind musi być na maszynie na której są strony? Przecież możesz mieć jeden serwer (czy dwa) na których masz tylko strefy dns i tam ustawione w strefach pole A wskazujące na IP zupełnie innych maszyn.

ksenonlogin
12-12-2012, 19:34
temat do zamknięcia - poszukam zagranicznych rozwiązań

ksenonlogin
12-12-2012, 19:03
Oczywiście że maszyna się nie domyśli, ale właśnie od początku piszę jak wół, że chodzi mi o prawidłową konfigurację - jak to zrobić poprawnie i automatycznie, a dokładnie ma to działać jak w normalnej serwerowni hostingowej...
Jak działa home.pl czy cal.pl? hmmm?

W internecie nie znalazłem takich informacji, bo wszędzie są tylko małe prymitywne tutki dotyczące konfiguracji BINDA na maszynę na której są strony internetowe... i dlatego nikt tego nie wie - to że ktoś pisze: dodaj odpowiednie rekordy A to jest bez sensu i głupota - jakie rekordy? domen klientów z skierowaniem na kloud? DNS-ów? subdomen?

no4b
12-12-2012, 18:25
Albo nie rozumiem co chcesz zrobić, albo oczekujesz, że komputer "domyśli się" pod jaki adres ma kierować daną domenę. Otóż nie domyśli się, to tylko maszyna.

ksenonlogin
12-12-2012, 11:29
Nie mogę ustawić dwóch rekordów "A" o tej samej nazwie jednak o innym adresie IP. Przecież do DNS-a mam VPS i na strony dwa serwery Cloud, a co będzie jak będę miał ich 10 czy 20. Oczywiście mogę dodawać na VPS rekordy "A" o nazwach stron internetowych które dodają klienci i kierować na dany serwer Cloud, ale jest to najgorsze rozwiązanie bo za każdym razem jak klient doda w Panelu nowy adres czy przeniesie go na inny serwer to ja muszę siedzieć przy tym i dokonywać zmian na VPS-e.

Jak działają firmy hostingowe?

mają swoje DNS-y które kierują ruchem..., jak to zrobić? nie wiem, bo w internecie jest tona informacji jak to zrobić na jeden serwer i to wygląda tak że konfigurujemy serwer DNS na tym serwerze na którym mamy strony internetowe - a przecież jest to samobójstwo, tak jak byśmy podcinali gałąź na której siedzimy..., a może sam BIND nie wystarczy, może jest inny serwer do pracy z DNS

Spacedust
11-12-2012, 21:28
Ustaw odpowiednie wpisy A i po sprawie.

ksenonlogin
11-12-2012, 20:01
Czy nikt naprawdę nie wie jak to zrobić?
Przecież jakoś inne firmy to konfigurują...

ksenonlogin
11-12-2012, 13:22
Witam

Nie wiedziałem gdzie dokładnie umieścić temat, więc pisze tutaj ze względu na największą aktywność.

Od jakiegoś czasu próbuję konfiguracji serwerów DNS, obecnie tak na szybko chciałem by klienci kierowali swoje strony na moje DNS-y a nie DNS-y usługodawcy u którego wykupiłem serwer VPS.

Jest to raczej taka prowizorka wykonana za pomocą Parallels Plesk, gdzie dodałem domenę domena.pl i w strefie DNS dodałem dwa rekordy "A" ns1.domena.pl oraz ns2.domena.pl, dwa rekordy skierowałem na jeden adres IP tego serwera na którym są rekordy i domena (wiem że tak niewolno, jednak to tylko test).

Obecnie na tym serwerze dodałem kilkanaście domen i wszystko jest ok, jednak niedawno nabyłem dwa serwery Cloud na których chciałem umieścić strony z poprzedniego serwera i nie wiem jak skonfigurować serwer za pomocą Pleska czy innego sposobu by serwer DNS kierował adres strony na odpowiedni serwer Cloud.

Oczywiście teraz chcę wykonać wszystko poprawnie, czyli serwerem głównym DNS będzie posiadany VPS (nie będzie na nim stron www tylko jeden ns1.domena.pl), a zapasowy adres chcę dodać do freedns.42.pl

Problem polega na tym iż nie wiem jak to wszystko skonfigurować by serwer VPS wiedział gdzie kierować adres, na jaki serwer Cloud.

Proszę o jakie kolwiek wskazówki jak ustawić podstawowy serwer ns1.domena.pl (ns2.domena.pl będzie na darmowym DNS-e), każda wskazówka będzie dla mnie cenna.
Jeżeli nikt nie wie jak pomóc, a zna jakieś forum na którym mogą doradzić jakieś rozwiązanie to też będę wdzięczny.

Z góry dziękuję...