OVH Community, your new community space.

15k SAS vs. SSD

patrick
26-08-2012, 20:24
Mam dwa Vertexy 3 w serwerze od 9 miesięcy i zero problemów. Firmware najnowszy. Intel miał wpadki w serii 320, którą stosuje OVH: http://communities.intel.com/thread/24205
Też mam kilka i "wysypywały się" dopiero upgrade firmware je ratował przed wysłaniem na serwis.
Potrzebuje szybkie dyski, a zastosowanie różnorakie. Bezawaryjność nie jest tak ważna, ważniejsza jest szybkość. Zastanawia mnie ile mniej więcej szybciej śmigają te SSD intela od tych 15k SAS montowanych przez OVH. Jeżeli ma to być około 20% różnicy to nie opłaca mi się wydawać tyle na SSD.
Chyba będę musiał zamówić 2 EG, jeden z SSD a jeden z 15k i je porównać.
SSD będą kilkukronie szybsze z uwagi na technologie flash, przez co dostęp do dysku + wyższy zapis/odczyt. Wszędzie gdzie wielkość dysków SSD jest wystarczająca, a cena nie różni się znacząco stosujemy SSD.
SAS to stara technologia która ma bardzo dobrą wydajność i ciężko ją dociążyć wieloma operacjami, ale ulega flashowi....

Arkoso
26-08-2012, 19:36
Cytat Napisał jm.bohdan
Potrzebuje szybkie dyski, a zastosowanie różnorakie. Bezawaryjność nie jest tak ważna, ważniejsza jest szybkość. Zastanawia mnie ile mniej więcej szybciej śmigają te SSD intela od tych 15k SAS montowanych przez OVH. Jeżeli ma to być około 20% różnicy to nie opłaca mi się wydawać tyle na SSD.
Zgłoś się na pomoc@ovh.pl, może udostępnią Ci na pare dni za darmo takie serwery do testów jeśli jesteś stałym klientem.

jm.bohdan
26-08-2012, 19:16

Spacedust
26-08-2012, 18:24
Cytat Napisał patrick
Tu bardziej kwestia SSD, aczkolwiek OVH montuje intele które sprawdzają się ok.
Nie oczekujmy Vertexów bo tu znów problemy z firmware, choć fakt były by wydajniejsze.
SAS jest używany dalej, ale gdy można zastosować SSD które jest ok cenowo to nie ma sensu brać talerzowych dysków
Mam dwa Vertexy 3 w serwerze od 9 miesięcy i zero problemów. Firmware najnowszy. Intel miał wpadki w serii 320, którą stosuje OVH: http://communities.intel.com/thread/24205

patrick
26-08-2012, 17:42
Tu bardziej kwestia SSD, aczkolwiek OVH montuje intele które sprawdzają się ok.
Nie oczekujmy Vertexów bo tu znów problemy z firmware, choć fakt były by wydajniejsze.
SAS jest używany dalej, ale gdy można zastosować SSD które jest ok cenowo to nie ma sensu brać talerzowych dysków

Spacedust
26-08-2012, 16:43
Cytat Napisał patrick
Tutaj jest kwestia zastosowania tych dysków, SAS będzie miał plus w awaryjności.
Zawsze lepiej wziąć SSD tam gdzie potrzebna wysoka wydajność/niski czas dostępu do danych.
Gdy nie potrzebujemy takiej wydajności, a SAS jest tańszy to nie ma potrzeby stosowania SSD.
Zależy jaki SAS i jaki SSD

patrick
26-08-2012, 16:16
Tutaj jest kwestia zastosowania tych dysków, SAS będzie miał plus w awaryjności.
Zawsze lepiej wziąć SSD tam gdzie potrzebna wysoka wydajność/niski czas dostępu do danych.
Gdy nie potrzebujemy takiej wydajności, a SAS jest tańszy to nie ma potrzeby stosowania SSD.

jm.bohdan
26-08-2012, 15:39
Zastanawiam się nad tymi dyskami, nie wiem na które się zdecydować i czy opłaca się aż tyle dopłacać do SSD. Za około 75% wartości 300GB SSD można mieć 600GB 15k. Ma ktoś może oba rodzaje dysków w swoich maszynach od OVH tak żeby je porównać. Z góry dzięki za pomoc