We are in the process of migrating this forum. A new space will be available soon. We are sorry for the inconvenience.

Administracja FreeBSD

slima
16-07-2012, 00:46
Dzień dobry, na tym forum jestem nowy ale mam spore doświadczenie związane z administracją serwerami opartymi na FreeBSD.

Zajmuję się konfiguracją takich usług jak:

Serwery www,

W różnych wariantach, przykładowo:

a) Nginx w połączeniu z php-fpm - dla szybkości działania i bezpieczeństwa.
(każda strona ma osobny proces php w chroot)

b) Apache+php - dla wygody zarządzania wieloma parametrami przez pliki .htaccess

c) Tandemów tych dwóch serwerów w konfiguracjach zapewniających szybkość i bezpieczeństwo np.
nginx do serwowania plików statycznych, apache do php.

d) Zaawansowane konfiguracje do serwowania dużych stron z wykorzystaniem nginx+apache+php+memcached dla zapewnienia szybkości bardzo obciążonych serwisów.

e) I oczywiście innych scenariuszy dla optymalnego działania zgodnie z założeniami projektowymi.

Serwery poczty elektronicznej

konfiguracja serwerów takich jak:
- Postfix
- Dovecot
Zabezpieczenie antyspamowe i antywirusowe.
Protokoły POP3, IMAP (z SSL)
Webmaile

Bazy danych

MySQL - instalacja i konfiguracja optymalizująca dla konkretnych założeń.

Proxy
Konfiguracja i zabezpieczenie Squid
Czy np. reverse proxy dla przyśpieszenia serwowania statycznych plików Nginx'em

DNS
Konfiguracja domen master/slave w BIND, PowerDNS

Bezpieczeństwo

Oprócz konfigurowania konkretnych usług zajmuję się również ogólnym konfigurowaniem systemu FreeBSD w taki sposób, żeby był dobrze zabezpieczony przed próbami ataków.

Między innymi:

-izolacja usług (chroot, jail) w celu podniesienia bezpieczeństwa systemu i danych użytkowników.
- 2 etapowa weryfikacja logowania (hasło + hasło jednorazowe aplikacja na iPhone, Andorid).
-zakładanie kont bez dostępu do powłoki shell np. SCPonly
- ogólna administracja serwerem, aktualizacja portów oraz systemu.
- backup całego systemu, baz danych, danych użytkowników itp.

Asterisk

Zajmuję się również konfiguracją central VoIP Asterisk, tworzenie tzw. dialplanów, systemów zapowiedzi, reguł połączeń wychodzących itp.

Zasady współpracy:

Podejmuję się tylko zadań, z którymi wiem, że sobie poradzę. Nie jestem typem człowieka, który chce marnować Państwa czas na zasadzie "nie umiem, ale się nauczę", a później klient czeka 2 tygodnie.

Proszę wysłać zapytanie na adres kamil@kosmiczni.com określając możliwie najdokładniej problem.

Cena ustalam zawsze indywidualnie dla danego problemu i podaje ją do akceptacji przed wykonaniem usługi.

Biorę pieniądze dopiero po wykonaniu usługi, termin płatności 7 dni.