OVH Community, your new community space.

BIND, DNS'y i problem z subdomenami

victor
25-03-2012, 03:17
Cytat Napisał nietopesh
- Zawsze wiedziałem, że OVH jest fajne i czasem lubi czymś zaskoczyć
to dany rejestr domen udostępnia tą opcję. A rejestrator jak jest leniwy to nie wyprowadza jej na panel.

nietopesh
25-03-2012, 01:44
- Zawsze wiedziałem, że OVH jest fajne i czasem lubi czymś zaskoczyć, ale z góry założyłem, że ta opcja daje identyczne możliwości co taki BIND na własnym serwerze.

Jak to się człowiek uczy całe życie

victor
25-03-2012, 00:43
Cytat Napisał nietopesh
Aby jednak posiadać ustawione NS'y pod własną nazwą w postaci "ns.moja-domena.tld" trzeba dokupić inną końcówkę. Np. COM.PL.
, od tego są rekordy glue. Porządnisi rejestatorzy (np. ovh) mają to na swoim panelu.

nietopesh
24-03-2012, 22:23
Cytat Napisał victor
Nie wiemy co ty chcesz zrealizować więc nikt cię nie poprawi w twoim toku myślenia.
To sprecyzuje, bo może i głupie kombinowanie ale skuteczne (chyba )

Zacznijmy od tego, że przerzucam na serwer strony które miałem gdzieś odłogiem rzucone na jakimś resellerze.

Jakoś tak wyszło że miałem tam domenę główną z subdomenami.

Jak się okazało tych subdomen odtworzyć nie ma możliwości z powodów opisanych kilka postów wyżej.

Jak więc pogodzić NameSerwer w postaci "ns.moja-domena.tld" z subdomenami w postaci "sub.moja-domena.tld" ??

Skoro oficjalnie jedno wyklucza drugie trzeba znaleźć obejście. Wykombinowałem to tak:

Załóżmy że posiadam domenę z końcówką PL. Mogę na niej ustawić, albo subdomenę, albo serwer nazw. Przyjmuje że domena z koncówką PL jest już znana i nie chce rezygnować z subdomen w postaci "sub.moja-domena.PL".
OK - w takim razie na domenie z końcówką PL będziemy mieli subdomeny, ale tym samym eliminujemy serwer nazw.
Aby jednak posiadać ustawione NS'y pod własną nazwą w postaci "ns.moja-domena.tld" trzeba dokupić inną końcówkę. Np. COM.PL.

I teraz wystarczy przekierować "moja-domena.COM.PL" na IP serwera czyniąc ją domeną główną. Następnie tworzymy nowa strefę z domeną "moja-domena.PL" oraz delegujemy ją na serwery ns.moja-domena.COM.PL.

Ostatnim krokiem jest przekierowanie (chyba) najlepiej wejść na stronę "moja-domena.COM.PL" na "moja-domena.PL"

Tym sposobem realizujemy wszystkie cele. Wymaga to co prawda zakupienia drugiej domeny, no ale działa

Inne rozwiązanie to rozpracowanie binda jak wspomniałeś.

victor
24-03-2012, 18:22
Cytat Napisał nietopesh
Już miałem pisać, że jedyne wyjście to zakup drugiej nazwy w innej domenie np PL i COM.PL oraz zrobienie z jednej domeny głównej dla NS'ów, a z drugiej przekierowanie.
Nie wiemy co ty chcesz zrealizować więc nikt cię nie poprawi w twoim toku myślenia.

nietopesh
24-03-2012, 18:03
Cytat Napisał spo0lsh
da się zrobić A lub AAAA dla domena.tld.
Po wielu testach stwierdzam, że da się zrobić, ale jedynie wpis A dla domeny głównej, oraz dla subdomeny www która prowadzi na ten sam adres IP co domena główna.

Inne przypadki niestety nie działają.

Cytat Napisał victor
Aczkolwiek można sobie zmodyfikować źródło binda żeby takie rzeczy akceptował.
Już miałem pisać, że jedyne wyjście to zakup drugiej nazwy w innej domenie np PL i COM.PL oraz zrobienie z jednej domeny głównej dla NS'ów, a z drugiej przekierowanie.

Ale tu kolega ciekawą rzecz podsuwa z tymi modyfikacjami BINDA. Nie pomyślałem w ten sposób. Nasuwa się mi teraz tu pytanie, czy takie zmiany nie będą czasem szkodziły "czemuś" innemu ratując wpisy CNAME dla głównej domeny.

Pomysł do przeanalizowania. Nie mam o tym jeszcze bladego pojęcia, ale w tym kierunku jeszcze nie grzebałem o sieci

victor
24-03-2012, 15:53
Cytat Napisał spo0lsh
Faktycznie, nie da się zrobić CNAME ale da się zrobić A lub AAAA dla domena.tld.
zgadza się (niestety), ktoś mądry inaczej tak to w jakimś rfc zapisał. Aczkolwiek można sobie zmodyfikować źródło binda żeby takie rzeczy akceptował.

Cytat Napisał nietopesh
Czy faktyczne nie ma żadnego patentu, aby adres subdomeny np "sub.moja-domena.tld" przekierowywał chociażby na inną domenę ?
dlaczego by nie?

spo0lsh
24-03-2012, 13:19
Cytat Napisał nietopesh
Gdzieś na forum znalazłem delikatnie przypominający tą sprawę temat gdzie pojawił się wątek, iż w domenie głównej nie da się zrobić wpisów CNAME oraz A.
Czy faktyczne nie ma żadnego patentu, aby adres subdomeny np "sub.moja-domena.tld" przekierowywał chociażby na inną domenę ?
Faktycznie, nie da się zrobić CNAME ale da się zrobić A lub AAAA dla domena.tld.

nietopesh
24-03-2012, 12:47
Witam

Na własnym serwerze zainstalowałem BIND9. Stworzyłem własne name-server'y w postaci ns1.moja-domena.tld oraz ns2.moja-domena.tld

W panelu OVH zmieniłem serwery DNS na podane wyżej wraz z adresami IP serwera, gdyż do domeny posiadającej własne dns'y wymaga się IP.

Wszystko działa bardzo ładnie, ale pojawił się problem.

Mianowicie nie działają ustawione wpisy CNAME dla subdomen.

Przykładowo jeżeli chcę ustawić subdomenę w postaci "sub.moja-domena.tld" to pomimo, iż wykonam odpowiedni wpis takie przekierowanie nie będzie działało.

Wstępnie pomyślałem, iż coś zrobiłem błędnie, ale ... no właśnie wydelegowałem na własny serwer inna domenę - powiedzmy "inna-domena.tld"
Jeżeli w jej strefie DNS ustawię subdomenę "sub.inna-domena.tld" to wszystko śmiga pięknie.

Problem jest jedynie przy domenie głównej.

Gdzieś na forum znalazłem delikatnie przypominający tą sprawę temat gdzie pojawił się wątek, iż w domenie głównej nie da się zrobić wpisów CNAME oraz A.