OVH Community, your new community space.

Uwaga na OVH-NAS! Nie kupować!

Joshua
26-03-2012, 14:49
Zaczyna być coraz zabawniej.
Na mój ticket z piątku, że nadal coś jest nie tak i nadal tworzą się snapshoty dzienne - właśnie przed chwilą przyszła odpowiedź (fajny ten czas reakcji)...
Pan administrator twierdzi, że to normalne bo przecież oni bidule muszą robić dzienny backup danych i to się da zrobić tylko za pomocą snapshotów.

Noż do jasnej! To teraz się okazuje że miejsce jest zwalniane po 24 godzinach? Zresztą gdzie tam 24 godzinach... Oto co miałem jeszcze dzisiaj nad ranem:

root@mike ~> date ; df -m /archiwum ; ls -l /archiwum/.zfs/snapshot/
Mon Mar 26 01:12:16 CEST 2012
Filesystem 1M-blocks Used
Available Use% Mounted on
10.16.xxx.xxx:/nas-00xxxx/backup/ 926261 890945 35316 97% /archiwum
total 3
drwxr-xr-x 10 root root 16 Mar 23 13:56 2012-03-24
drwxr-xr-x 10 root root 16 Mar 23 13:56 hourly_last

Kilkadziesiąt GB zablokowanych przez cały weekend... szczęśliwie backupy wlazły, ale zaczyna mnie naprawdę trafiać szlag.
Żeby to jeszcze były moje własne serwery - ale pechowo wyszło że to jeden z klientów który sam kupił w OVH serwery + NAS za moją namową Brak słów na "profesjonalizm" OVH...

Joshua
23-03-2012, 16:23
Cytat Napisał maciej
Dlatego lepiej do backupu korzystać z innego dedyka.
Dokładnie, tak też zamierzam uczynić - żałuję tylko że dałem się nabrać na "cudowność" NASów
Nie wiem po co OVH w ogóle stworzyło tę usługę - przecież to nie jest użyteczne dla nikogo... Generalnie jeśli ktoś się tylko pozna na tym jak to "fajnie" działa - szybko zrezygnuje. Dla pojedynczych strzałów tworzenie takiej oferty? Już nie mówiąc o tym, że naprawdę - wciskanie tych idiotycznych snapshotów na siłę zakrawa o paranoję.

BTW, na tym samym NAS właśnie znowu się pojawił ten sam problem - nagle oprócz snapshota hourly-last stworzył się taki z dzisiejszą datą, który najwyraźniej nie zamierza oddać miejsca z dysku Ticketa otworzyłem, tym razem po angielsku bo może pójdzie szybciej... chwilowo się nie pali więc ciekaw jestem ile tym razem zajmie czasu wspaniałej ekipie przywrócenie NASa do funkcjonowania

maciej
23-03-2012, 10:10
Dlatego lepiej do backupu korzystać z innego dedyka.

mikel
23-03-2012, 09:10
Ja po przemyśleniu odrzucałem DEDYK+NAS choćby ze względu na sam NAS czyli wystarczy, że jest problem z siecią albo ich macierzą i nagle robi się rozjazd albo zwis bo mój DEDYK będzie działał a partycja z NAS nie ...

Dzięki za info, jeżeli do tego dochodzi taki support to faktycznie się nie nadaje do zastosowań 'profesjonalnych'.

Joshua
22-03-2012, 09:46
Witam,

Jeśli komuś chodzi po głowie użycie OVHowych NASów do czegoś innego niż backup - zdecydowanie odradzam!
NAS zwykły (nie HA) ma "fajny" ficzer w postaci snapshotów, z których nie można zrezygnować. Teoretycznie snapshoty są na godzinę wstecz, czyli jak coś się usunie to już po godzinie znika ze snapshota - więc jeśli widzisz że partycja się zapełnia i nie zdołasz oczyścić partycji ponad godzinę przed spodziewanym zapchaniem to mamy ZONK.

Ale to pikuś. Mianowicie - to cogodzinne czyszczenie snapshotów jest czystą teorią! Jakimś cudem na jednym z NASów mam zajęte 100% objętości, nie da się niczego skasować - bo snapshot z przedwczoraj blokuje. A blokuje, bo mimo zgłoszenia ticketa wczoraj - nikt nie był łaskawy nawet do niego zajrzeć. Dopiero po odczekaniu dłuugiego czasu na infolinii przyspieszono reakcję administratorów (tzn. status zmienił się na "zgłoszenie przyjęte", ciekawe ile potrwa naprawa). Mam nadzieję, że przy okazji nie usuną wszystkiego - diabli wiedzą jak oni to obsługują...

Ach, i jeszce jedno: pan na infolinii powiedział że przecież do NASów jest inne SLA niż do serwerów, więc to nic niezwykłego że tickety z awarią NASa są rozpatrywane w czasie... do 24 godzin. Bosko! Na moje pytanie po jakiego grzyba w ogóle sprzedają NASy skoro one nie działają, padła odpowiedź że przecież serwer działa więc w czym problem Pan zasugerował że przecież można NAS wykorzystywać do backupów (pominę milczeniem to że najwyraźniej backupy nie są potrzebne i ich brak w ogóle nie jest powodem do zmartwienia)...

Tak więc ostrzegam każdego komu chodzi po myśli użycie konfiguracji typu EG-SSD + NAS - to jest ZŁY, BARDZO ZŁY pomysł. I generalnie odradzam NAS - w obecnej formie i przy podejściu OVH do klienta nie nadają się one do użytku.