OVH Community, your new community space.

Serwery na backup a NAS

Joshua
24-02-2012, 16:46
Podsumowując odpowiedź od OVH: dobrze przypuszczałem, serwerów Backup FS-* nie wrzuci się do wirtualnej szafy ani nie można ich dopuścić do swojego NASa itd...

maciej
22-02-2012, 17:24
Ja mam np tak:
Serwer WWW (nie ważne czy produkcyjny) i serwer backup.

Przez serwer backup łącze się z WWW i pobieram sobie kopie. Więc teraz gdy ktoś się włamie i namiesza na WWW, może nie do końca wiedzieć, że jest backup. No chyba, że popatrzy sobie w logi, kto się z nim łączył.

Wszystko pobieram przez ftp.

Joshua
22-02-2012, 13:40
Cytat Napisał mario1973
Tak spytam z ciekawości zamierzasz backupować serwery robocze trzymane w OVH na serwery backupu też trzymane w OVH ?

M
Czemu nie? W przypadku np. włamu na serwery produkcyjne taki serwer backupowy jest bezpieczny - chyba że właśnie nie może się podłączyć do NAS i trzeba na niego pchać dane, co sprawia że włamywacz może namierzyć taki serwer i nawet mu conieco zaszkodzić...

A to czy backupy się trzyma na serwerach produkcyjnych, na innym serwerze w tej samej serwerowni, na serwerze poza serwerownią czy u siebie pod biurkiem to już kwestia rozważenia kosztów i ryzyka. Backupy w końcu nie muszą służyć wyłącznie do disaster recovery - w 99% przypadków ich zastosowanie ogranicza się do odzyskania pojedynczych plików/baz gdy user coś przypadkiem popsuł...

Wracając do tematu: jeśli by się okazało że serwery z serii backup nie mogą się dostać do NAS - jakieś pomysły by to zrealizować sensownie i bezpiecznie (czyli tak by ktoś z serwerów frontowych nie miał możliwości zaszkodzenia backupom)?

mario1973
22-02-2012, 13:00
Tak spytam z ciekawości zamierzasz backupować serwery robocze trzymane w OVH na serwery backupu też trzymane w OVH ?

M

Joshua
22-02-2012, 12:26
Witam,

Zastanawiałem się nad użyciem "serwerów na backup" żeby na nich trzymać kopie zapasowe tego co jest na NAS-HA. I już-już prawie bym wziął, ale... nie ma przy nich w ogóle możliwości dokupienia "zastosowań profesjonalnych"!
Czy to znaczy, że zamiast normalnie podłączyć się nim do NAS-HA i zrobić backup będę musiał procedury backupowe wdrożyć na serwerach frontowych, backup robić gdzieś tymczasowo i dopiero przesyłać na serwer backupowy? Brzmi to trochę absurdalnie...