OVH Community, your new community space.

NAS (nie HA) czy DRBD?

no4b
10-02-2012, 09:30
U mnie chodzi z kilkusetdniowym uptime. Do performance nie mam zastrzeżeń, mam to spięte na 2x gigabit w multipath.

Joshua
10-02-2012, 08:36
Cytat Napisał no4b
Właśnie blokuje nie DRBD, a filesystem używając DLM

Używałem obu. Konfiguracja GFS na czymkolwiek poza Red Hatem to droga przez mękę, a OCFS2 tak samo, tylko odrobinę krótsza droga...
A jak oceniacie ogólnie stabilność i wydajność tego DRBD? Opcja jest bardzo kusząca... w końcu można zamiast 2xEG SSD + 3xNAS 1TB wziąć 2xEG Hybrid

WMP
09-02-2012, 18:57
Można postawić łosiowy system plików - moosefs, łatwo się stawia i działa bez problemów. Tylko że nie jest demonem predkości, a tym bardziej dla małych plików. Świetnie nadaje sie do wąznych backupów, jesli chcemy trzymać backup na kilku serwerach.

redhot
09-02-2012, 13:12
Potwierdzam słowa no4b, GFS to masakra, OCFS2 już w miarę idzie używać, ale np. na jednym klastrze z Proxmox-ów po upgrade (bodajże z 2.6.32-4-pve na 2.6.32-5-pve) OCFS2 wypadł z jajka także trochę zabawy było

no4b
09-02-2012, 12:36
Właśnie blokuje nie DRBD, a filesystem używając DLM

Używałem obu. Konfiguracja GFS na czymkolwiek poza Red Hatem to droga przez mękę, a OCFS2 tak samo, tylko odrobinę krótsza droga...

Joshua
09-02-2012, 11:58
Cytat Napisał no4b
Przecież to oczywiste, że musi być klastrowy system plików.
http://www.drbd.org/users-guide/s-du...mary-mode.html
Dzięki - faktycznie wyjaśnili. Choć na zdrowy rozum teoretycznie DRBD mógłby blokować zapis dopóki druga strona nie zakończy... tylko wtedy to byłby powolny koszmar

Używałeś któregoś z tych filesystemów? Nie wyglądają groźnie, a jeśli jedynym problemem jest użycie czegoś innego niż ext3/ext4/reiser/whatever to nie widzę tu problemu...

no4b
09-02-2012, 11:43
Przecież to oczywiste, że musi być klastrowy system plików.
http://www.drbd.org/users-guide/s-du...mary-mode.html

Joshua
09-02-2012, 11:32
Cytat Napisał no4b
Master-master w DRBD wymaga klastrowego systemu plików, a to dość znacznie komplikuje sprawę.
Hę? Nigdzie czegoś takiego nie widzę - możesz mi pokazać gdzie o tym piszą? Wszędzie widzę że po prostu jest warstwa DRBD a nad nią dowolny filesystem... zaś co do master-master to jeśli wziąć pod uwagę ich uproszczony opis:

"DRBD can be understood as network based raid-1"

to "master-master" jest podstawowym zastosowaniem...

no4b
09-02-2012, 10:18
Master-master w DRBD wymaga klastrowego systemu plików, a to dość znacznie komplikuje sprawę.

Joshua
09-02-2012, 09:07
Witam,

Cały czas się zastanawiam, czy do zestawu prawie-HA wziąć:
- 2x EG SSD + NAS 1TB
czy
- 2x EG Hybrid

Oba serwery z opcją "zastosowania profesjonalne" + wirtualna szafa + load balancer.

SSD po to żeby na nich stały replikujące się w trybie master-master bazy. Natomiast cały czas zastanawiam się, czy przypadkiem DRBD nie będzie - mimo niższej ceny - lepszy od NAS. Owszem, NAS jest obsługiwany przez OVH i jak padnie jeden z dysków to pewnie od razu wymienią - ale jeśli padnie sam NAS to mamy problem. Przy DRBD, przynajmniej teoretycznie - jeśli padnie dysk i wysypie się filesystem to po prostu wyłączamy serwer z load balancera.

Co sądzicie o takim wyborze?