We are in the process of migrating this forum. A new space will be available soon. We are sorry for the inconvenience.

Postfix + Gmail

redhot
24-08-2011, 18:09
Cytat Napisał Linux admin
Jeżeli skrzynki w domenie restless.pl są na gmailu, to serwery gmaila są serwerami MX dla tej domeny (przyjmują pocztę do nich kierowaną) i kropka. Opcja virtual_alias_domains mówi jednak twojemu serwerowi, że to u niego są te skrzynki, wywal ją. Jeżeli twój skrypt wysyłający łączy się do Postfixa z podsieci wymienionej w mynetworks (czyli localhost pewnie też), to nie potrzebujesz żadnej specyficznej konfiguracji dla tej domeny. Co niby miałaby robić? To normalne dostarczenie poczty.
Dziękuję bardzo za wyjaśnienie sprawy
Wszystko działa już prawidłowo

Pozdrawiam

Linux admin
24-08-2011, 17:46
Cytat Napisał redhot
Kod:
virtual_alias_domains = restless.pl
mydomain = restless.pl
relay_domains = $mydestination
mydestination = poczta.restless.pl
Właśnie zdałem sobie sprawę z tego, że postfix tak myśli i chcę, żeby to robił (czyli wysyłanie mailingów do klientów), ale chcę też, żeby mógł wysyłać e-maile do konta na gmailu (z automat@restless.pl na kontakt@restless.pl). Czy coś takiego jest w ogóle możliwe?

Jeżeli skrzynki w domenie restless.pl są na gmailu, to serwery gmaila są serwerami MX dla tej domeny (przyjmują pocztę do nich kierowaną) i kropka. Opcja virtual_alias_domains mówi jednak twojemu serwerowi, że to u niego są te skrzynki, wywal ją. Jeżeli twój skrypt wysyłający łączy się do Postfixa z podsieci wymienionej w mynetworks (czyli localhost pewnie też), to nie potrzebujesz żadnej specyficznej konfiguracji dla tej domeny. Co niby miałaby robić? To normalne dostarczenie poczty.

redhot
24-08-2011, 17:11
Kod:
virtual_alias_domains = [ciach]
mydomain = [ciach]
relay_domains = $mydestination
mydestination = poczta.[ciach]
Właśnie zdałem sobie sprawę z tego, że postfix tak myśli i chcę, żeby to robił (czyli wysyłanie mailingów do klientów), ale chcę też, żeby mógł wysyłać e-maile do konta na gmailu (z automat@restless.pl na kontakt@restless.pl). Czy coś takiego jest w ogóle możliwe?

Linux admin
24-08-2011, 17:00
Pokaż konfigurację postfixa (polecenie postconf):

virtual_alias_domains
mydomain
relay_domains
mydestination

Postfix pewnie myśli, że obsługuje pocztę dla tej domeny, a z tego co rozumiem nie chcesz aby tak było.

redhot
24-08-2011, 14:58
Chodzi o domenę [ciach]

Taka kombinacja jest nam potrzebna, ponieważ czasem trzeba wysłać mailing do wszystkich klientów, na co serwer smtp gmaila nam nie pozwoli, bo mają ograniczenie do 500 e-maili/24 godziny.

furek
24-08-2011, 14:33
Prawda

no4b
24-08-2011, 14:24
domena.pl nie ma takich problemów. Nie będziemy zgadywać.

furek
24-08-2011, 14:22
Nie wiem czy dobrze rozumiem w sumie raz miałem na google swoją domenę.
Ale nigdy nie potrzebowałem do tego serwera zewnętrznego.

Wszystkie konta zakładałem przez gui w google.

Więc nie bardzo rozumiem po co ten serwer.

redhot
24-08-2011, 13:53
Witam,

Na serwerze z powodzeniem przez dłuższy czas działał postfix z courierem na imapie. Ostatnio postanowiliśmy przenieść pocztę na Gmail (Google Apps). (powiedzmy, że jest to adres kontakt@domena.pl) E-maile wysyłane z gmaila poprawnie dochodzą do innych, a poczta poprawnie dochodzi do gmaila. Oprogramowanie na naszym serwerze poprawnie wysyła pocztę (jako automat@domena.pl) i również wiadomości te dochodzą do innych. Czasem oprogramowanie nasze wysyła e-mail na helpdesk do nas, a dokładnie na kontakt@domena.pl. I tutaj zaczyna się problem. E-maile te nie dochodzą, czyli przypadek nasz serwer <-> Gmail.
Postfix uruchomiony jest na adresie poczta.domena.pl, gmail na mail.domena.pl
Wpis jaki posiadam w DNS to:
Kod:
; mail
poczta          IN      A       94.23.89.x
mail            IN      CNAME   ghs.google.com.
@               IN      TXT     "v=spf1 ip4:94.23.89.x include:_spf.google.com ~all"
@               IN      MX      1       aspmx.l.google.com.
@               IN      MX      3       alt1.aspmx.l.google.com.
@               IN      MX      3       alt2.aspmx.l.google.com.
@               IN      MX      5       aspmx2.googlemail.com.
@               IN      MX      5       aspmx3.googlemail.com.
@               IN      MX      5       aspmx4.googlemail.com.
@               IN      MX      5       aspmx5.googlemail.com.
Przy próbie wysłania testowego mejla za pomocą kodu w pythonie:
Kod:
import smtplib
SERVER = "localhost"
FROM = "automat@domena.pl"
TO = ["kontakt@domena.pl] # must be a list
SUBJECT = "Hello!"
TEXT = "Test."
message = """\
From: %s
To: %s
Subject: %s

%s
""" % (FROM, ", ".join(TO), SUBJECT, TEXT)

server = smtplib.SMTP(SERVER)
server.sendmail(FROM, TO, message)
Dostaję błąd:
Kod:
Traceback (most recent call last):
  File "test2", line 25, in 
    server.sendmail(FROM, TO, message)
  File "/usr/lib/python2.6/smtplib.py", line 709, in sendmail
    raise SMTPRecipientsRefused(senderrs)
smtplib.SMTPRecipientsRefused: {'kontakt@domena.pl': (550, '5.1.1 : Recipient address rejected: User unknown in virtual alias table')}
No oczywiście, że nie ma tego w virtual alias table, gdyż poczta jest odbierana poprzez Google Apps.

Prosiłbym o jakieś wskazówki jak to rozwiązać. Z góry dziękuję