We are in the process of migrating this forum. A new space will be available soon. We are sorry for the inconvenience.

konfiguracja proftpd problem

rufus1987
12-07-2009, 20:58
i to zadziałało jeśli użytkownika robert przypisałem do katalogu www ale wówczas użytkownik maciek nie jest w stanie się połączyć się przez ftp.

Czy da się tak zrobić aby użytkownik maciek miał pełną kontrolę nad katalogiem www a użytkownik robert miał do niego dostęp tylko po to aby dostać się do swojego katalogu??

no4b
12-07-2009, 20:45
Prawdopodobnie użytkownik robert nie ma praw wykonywania/odczytu wyższych katalogów. Żeby dostać się do swojego potrzebuje wcześniej dostać się do wyższych, prawda?

rufus1987
12-07-2009, 20:28
zmiany na folderach zrobiłem już poprzez webmina i manager plików i katalog robert widnieje iż jego właścicielem jest user robert z grupy users.
Natomiast przez ftp nadal połączyć się nie mogę

Gdy próbuję przez ssh uzytkownikiem maciek zmienić właściciela przez komende chown również nic to nie daje.

no4b
12-07-2009, 20:07
Kombinacją komend chown i chmod (jak one działają znajdziesz na stronach podręcznika man lub w internecie). Przydatne mogą być też komendy do tworzenia grupy i dodawania użytkownika do niej. Uważaj tylko, żeby nie popsuć.

rufus1987
12-07-2009, 19:53
pojawia mi się taki dokładnie komunikat:

Could not chdir to home directory /home/maciek/www/robert: Permission denied
-bash: /home/maciek/www/robert/.bash_profile: Brak dostępu

w jaki sposób nadać prawa i dostęp do tego katalogu, jaką komendą??

bo już tyle dziś ich próbowałem że sam nie wiem.

no4b
12-07-2009, 19:41
Wchodząc przez ssh na użytkownika robert pokazuje mi się komunikat że brak dostępu do katalogu:
/home/maciek/www/robert
Czy jest coś niezrozumiałego w tym komunikacie? Skoro nie ma praw to pozostaje Ci je przyznać.

rufus1987
12-07-2009, 18:35
witam

Mam RPS gentoo i serwer ftp proftpd.
Serwer działa prawidłowo jeśli dodaję domenę w OVHM automatycznie tworzy mi się użytkownik i folder i mogę wejść do niego przez FTP w TC.

Chciałem natomiast utworzyć nowego użytkownika z dostępem tylko przez ftp do jednego folderu przy czym folder ten znajduje się w subfolderze innego użytkownika

Czyli mam użytkownika Maciekz katalogiem głównym:
/home/maciek/

i katalog
/home/maciek/www/robert

i chcę utworzyć użytkownika robert który miałby dostęp tylko do katalogu robert.

Dodawałem ręcznie użytkownika przez webmina wybierając ten właśnie katalog jako główny, modyfikowałem configi proftpd i nadawałem chroot użytkownikowi robert na ten katalog ale nadal przez ftp nie mogę się połączyć.

Wchodząc przez ssh na użytkownika robert pokazuje mi się komunikat że brak dostępu do katalogu:
/home/maciek/www/robert