We are in the process of migrating this forum. A new space will be available soon. We are sorry for the inconvenience.

Wirtual host


sosnix
03-01-2006, 21:17
Buuuuuuuu To Zalatw!!

deqko
03-01-2006, 19:56
Moze sie przydac
Chernie bym przykleil, ale nie chce mi sie splowac
Tak serio to nie mam modka na te strefy

sosnix
03-01-2006, 17:45
Jak zrobic wirtual host w kransnal serv!


Serwery wirtualne

Na początku założyliśmy, że będziemy mieli możliwość uruchamiania witryn o różnych adresach. Aby było to możliwe musimy skonfigurować tzw. serwery wirtualne. W tym celu, otwieramy plik httpd.conf i przenosimy się na jego koniec. W ostatnich liniach umieszczone są, opatrzone komentarzem, przykladowe wpisy definiujące serwer wirtualny. Możemy skopiować ten fragment, wstawić na końcu i usuwając komentarze skonfigurować odpowiednio do naszych potrzeb. Mogłoby to wyglądać tak:

NameVirtualHost 127.0.0.1


ServerAdmin ToTy@pierwszy.ppl
DocumentRoot C:/www/pierwszy
ServerName pierwszy.ppl
ErrorLog logs/pierwszy-error_log
CustomLog logs/pierwszy-access_log commonServerAdmin ToTy@szkola.ppl
DocumentRoot C:/www/szkola
ServerName szkola.ppl
ErrorLog logs/szkola-error_log
CustomLog logs/szkola-access_log commonServerAdmin ToTy@kumpel.ppl
DocumentRoot C:/www/kumpel
ServerName kumpel.ppl
ErrorLog logs/kumpel-error_log
CustomLog logs/kumpel-access_log common


Oczywiste jest, że niezbędnym warunkiem działania trzech wymienionych adresów jest istnienie katalogów zawierających strony www. Są to katalogi określone w dyrektywie DocumentRoot. Nie jest konieczne, aby znajdowały sie one w katalogu instalacyjnym.

Prawidłowe działanie tak zdefiniowanych serwerów wymaga funkcjonowania na naszym komputerze protokołu TCP. Protokół ten używa pliku hosts (nie mylić z hosts.sam), aby "przetłumaczyć" numery IP na przyjazne nazwy hostów. Tak więc musimy stworzyć lub zmodenizować plik hosts (C:\Windows\hosts). Jeżeli go nie ma, możemy skopiować plik hosts.sam (plik przykladowy). Do istniejącego wpisu dodajemy trzy własne linijki. Po tej operacji jego zawartość powinna wygladać następująco:

127.0.0.1 localhost
127.0.0.1 pierwszy.ppl
127.0.0.1 szkola.ppl
127.0.0.1 kumpel.ppl

Teraz możemy w zasadzie już używać wspomnianych nazw. Pewną niedogodnością może być fakt, że w przypadku Internet Explorera (testowano z IE 5.5), każde odwołanie do serwera wirtualnego powoduje próbę uruchomienia połączenia Dial-Up. Netscape Navigator (testowano z NN 4.07) nie ma tego typu problemów. Rozwiązaniem może być zastosowanie serwera proxy, lub odznaczenie w IE opcji "Nigdy nie łącz".

Jak wspomniałem - to dopiero początek konfiguracji naszego domowego stanowiska do testowania serwisów. Na dalsza część zapraszam w najbliższej przyszłości.

UWAGA: Wpisanie adresu w plik HOST powoduje iż jeżeli istnieje taki adres w necie to komputer do niego nie dotrze.